Skip to main content
wyszukaj

Sympozjum z okazji 40 rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Akademia Katolicka w Warszawie zaprasza na sympozjum z okazji 40 rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki:

„Świętość nie jest przywilejem. Jest naszym powołaniem i obowiązkiem”.

19 października 2024

Program:

 9:30 – Akademicka Msza św. w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu.

11:30 – Początek sympozjum w gmachu AKW przy ul. Dewajtis 3 w Warszawie (wstęp wolny):

prof. dr hab. Jerzy Szymik: „Logika obumarłego ziarna”.

prof. dr hab. Jan Sochoń: „Dorastanie do męczeństwa. Ksiądz Jerzy Popiełuszko w blasku-ogniu kultury przykościelnej”.

Pan dr hab. prof. UKSW Rafał Łatka: „Inwigilacja i represje wobec duchowieństwa katolickiego w ostatniej dekadzie PRL”.

Czytaj dalej

Ksiądz ze smartfonem wobec wyzwań Internetu

 27-28 września 2024 r. odbyło się pierwsze po wakacjach spotkanie w ramach Formacji Permanentnej Księży. O wyzwaniach, które niosą smartfony i zdrowej obecności księdza w Internecie mówiła prof. ucz. dr hab. Monika Przybysz.

Spotkanie poświęcone było przede wszystkim zasadom higieny cyfrowej w życiu kapłańskim. Takim zasadom, które pozytywnie podchodzą do nowej technologii, do używania ekranów, a jednocześnie chronią przed ich nadużywaniem.

Na wstępie, Pani profesor szeroko omówiła wiele zagrożeń w przestrzeni Internetu, czy mediów społecznościowych. Wskazała sposoby twórców aplikacji na angażowanie mózgu oraz opisała negatywny wpływ długotrwałego korzystania ze smartfonów na zdrowie, poziom energii i samopoczucie.

W dalszej części, pani Monika Przybysz przedstawiła ww. zasady higieny cyfrowej. Wymieniła również sposoby na dopaminowy detoks, jak również ukazała znaczenie aktywności fizycznej i treningu, które m.in. łagodzą stres i poprawiają nastrój.

Zdaniem wykładowczyni, ksiądz powinien być obecny w sieci w wersji pozytywnej, docierać do tych wszystkich, którzy są w tej sieci, a więc do młodych. To wymaga i niesie ze sobą obecność również na takich platformach, jak Instagram, czy TikTok, które są dla dorosłego człowieka trudne i wymagające. Jednakże niewątpliwie powinni być tam obecni i świeccy i kapłani właśnie po to, by spotykać tych młodych ludzi, którzy nigdy nie słyszeli o Chrystusie.

Zapraszamy do galerii (fot. Mirosław Wiśniewski)

Czytaj dalej

Inauguracja roku akademickiego 2024/2025 na studiach teologicznych w formie blended-learning

Mszą św. w Kościele Pokamedulskim z immatrykulacją studentów uroczyście rozpoczął się kolejny rok studiów w systemie blended-learning na naszej Akademii. Eucharystii przewodniczył ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina, Rektor AKW. W homilii ks. Rektor wskazał, że studia to nie tylko zgłębianie wiedzy ale także realizowanie celu i sensu swojego życia. Posługując się symbolem wschodzącego słońca, pokazywał znaczenie doświadczenia Boga w studiowaniu, Który przychodzi i oświeca nasze wnętrza światłem miłości, pokoju i mądrości. Podkreślał, że dobrze przeżyte studiowanie teologii ma moc zmiany wielu płaszczyzn ludzkiego życia, pójścia w głąb i bycia świadkiem Boga we współczesnym świecie. Ks. Rektor na koniec wyraził także radość całej uczelni z licznego naboru studentów z kraju i z zagranicy. Na koniec dyrektor studiów – ks. dr Andrzej Tulej odebrał ślubowanie od rozpoczynających przygodę ze studiami teologicznymi na naszej uczelni.

Na nowy rok akademicki zostało przyjętych ponad 80 nowych studentów, część z nich przybyła z zagranicy, m.in. z Irlandii i Niemiec. Obecnie w niestacjonarnym systemie blended-learning na obu specjalnościach: katechetycznej i teologii ogólnej, studiuje ponad 280 studentów.

Życzymy wszystkim Studentom i Profesorom pięknego czasu studiów w roku akademickim 2024/2025!

Zapraszamy do galerii (fot. Mirosław Wiśniewski)

Czytaj dalej
Aktualności

Akademia Katolicka (Collegium Joanneum) w Warszawie jest uczelnią kościelną na prawach państwowych, działającą w oparciu o statuty zatwierdzone przez Stolicę Apostolską.

Oferuje studia magisterskie, licencjackie (kanoniczne), doktoranckie, podyplomowe oraz kursy. Na Akademii Katolickiej w Warszawie mogą studiować osoby świeckie, księża, członkowie zakonów oraz instytutów życia konsekrowanego.

Close Menu