Oferta edukacyjna:
Oferta edukacyjna:
Dlaczego ludzie studiują teologię? W jaki sposób powstała Akademia Katolicka w Warszawie? Kim są studenci? Dlaczego nie każdy może zostać tutaj wykładowcą? Na wiele pytań odpowiadaliśmy w audycji zrealizowanej przez ks. Jacka Jaśkowskiego w Katolickim Radiu Podlasie. Gości programu byli: ks. prof. Krzysztof Pawlina (rektor AKW), o. Marek Kotyński, ks. Janusz Stańczuk i pan Jakub Akonom (doktorant). Instytut Teologiczny w Siedlcach jest afiliowany do struktur naszej Akademii, dlatego z wielką radością, w nieco jeszcze wakacyjnym klimacie, przyjęliśmy zaproszenie do podlaskiej rozgłośni radiowej. W trakcie ponad godzinnej audycji przypomnieliśmy historię naszej uczelni, jej główną misję, strukturę, opisaliśmy klimat nauki i wielkie zaangażowanie naszych studentów. Zachęcaliśmy, oczywiście, do odwiedzenia naszych murów. Zapraszamy do odsłuchania audycji pod adresem: https://archiwum.radiopodlasie.pl/NEW/2024/09/06/akademia-katolicka-w-warszawie/
Katolickie Centrum Kultury ,,Dobre Miejsce” wraz z Fundacją E+ zaprasza na Ogólnopolską konferencję ,,Czy kultura chrześcijańska łączy Europejczyków? Przez kulturę do wartości: w szkole, rodzinie i lokalnej społeczności.”
PRELEGENCI i GOŚCIE:
– Ks. KRZYSZTOF PAWLINA / Rektor Akademii Katolickiej w Warszawie
– o. MICHAŁ LEGAN OSPPE / Kierownik Redakcji Audycji Katolickich TVP
– ks. EMIL MAZUR / Prezes Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej
– ARKADIO / ewangelizator świecki, muzyk
– KATARZYNA SZLONZAK i MICHAŁ PAX BUKOWSKI / redaktorzy STUDIA RABAN TVP
Termin: 28 września, godz. 9:00 – 15:00
Miejsce: Centrum Kultury Dobre Miejsce, Warszawa, ul. Dewajtis 3
Bilety: (link)
Więcej szczegółów na: https://dobremiejsce.org/ogolnopolska-konferencja-fundacji-e/
Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą naszej uczelni!
Przyjdź, posłuchaj, poznaj i studiuj z nami!
W wydawnictwie WAM ukazała się najnowsza książka ks. dra Macieja Raczyńskieg0-Rożka pt. Dwie ręce Ojca. Chrystologia Ducha w ujęciu Hansa Ursa von Balthasara i Sergiusza Bułgakowa. Serdecznie gratulujemy!
Jaka jest duchowa warstwa największego polskiego miasta? Jakie postaci, wydarzenia i procesy miały wpływ na religijny rozwój stolicy? Co warto tutaj zobaczyć? To tematyka nowej serii filmowej na kanale Youtube Akademii Katolickiej w Warszawie. Uczelnia od kilkudziesięciu lat służy mieszkańcom stolicy i okolicznych rejonów poprzez różnorodne badania i wykłady. Zapraszam do oglądania naszego kanału AKW HISTORIA, który odpowiada na te i podobne pytania – ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina, Rektor Akademii Katolickiej w Warszawie.
O nieoczywistych kierunkach studiów i nieoczywistych metodach nauczania, które do Akademii Katolickiej przyciągają rzesze studentów, z ks. prof. Krzysztofem Pawliną rozmawia Andrzej Tarwid (wywiad dla Tygodnika ,,Niedziela” nr 25/2024).
Andrzej Tarwid: Rozpoczyna si rekrutacja na studia. Przedstawiciele rożnych uczelni wyższych narzekają na coraz mniejszą liczbę kandydatów, tymczasem na Akademii Katolickiej studentów jest coraz więcej. Jak to możliwe? Czytaj dalej
[TEOLOGIA] ,,Człowiek, który studiuje teologię uczy się patrzeć w nieskończoność. Ważne jest podczas studiowania, aby nie być zapatrzonym w wykładowcę albo w siebie, ale wzrok kierować ku Bogu. Człowiek wierzący, który nosi w sobie Światło Chrystusa, patrzy dalej, szuka swoim wzrokiem Nieskończonego. Aby mieć czyste spojrzenie człowiek wierzący powinien przychodzić na wykłady po spowiedzi. Inaczej słucha się o Bogu w grzechu, a inaczej w łasce uświęcającej.
Człowiek, który studiuje teologię to człowiek, który ciągle szuka. Naturą człowieka Kościoła jest troska. Brak troski powinien być niepokojącym sygnałem dla osoby wierzącej. Człowiek studiujący teologię uczy się pomagać ludziom.
Człowiek, który studiuje teologię – człowiek Kościoła – gromadzi się wokół dobra, które się tworzy. Wierzący powinni solidaryzować się ze sobą, szczególnie kiedy coś dobrego ma miejsce. Jeśli coś wartościowego się dzieje, ludzie Kościoła powinni być wokół tego wydarzenia, aby nikt tego nie zniszczył.
Człowiek, który studiuje teologię powinien być zakorzeniony w górze Synaj ale zarazem żyć w taki sposób, aby dokonywały się w jego życiu słowa wypowiedziane na górze błogosławieństw. Góra Synaj to kamienne tablice, a student teologii powinien kierować się przykazaniami ze względu na serce pulsujące miłością. Serce z ciała, w przeciwieństwie do serca kamiennego, przestrzega przykazań nie z nakazu, ale z obfitości”.
Ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina, Rektor AKW
Zapraszamy by zostać takim studentem niestacjonarnych (sobotnich) studiów teologicznych na naszej uczelni. Szczegóły na: https://www.akademiakatolicka.pl/studia-niestacjonarne/
Zobacz co o studiowaniu teologii mówią nasi studenci:
– Nasza oferta jest skierowana zarówno do osób świeckich, jak i duchownych. W szczególności myślimy tu o siostrach zakonnych, które prowadząc szkoły i przedszkola potrzebują wykształcenia w tej materii, a jednocześnie same są organistkami – mówi ks. dr Piotr Markisz, kierownik kierunku.
Zajęcia prowadzone są przez wybitnych artystów i profesorów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina m.in. Andrzeja Chorosińskiego i Zofię Konaszkiewicz, a także przez bp. prof. Michała Janochę związanego z Wydziałem Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego. Obok wykładów grupowych, ćwiczeń i seminariów uczelnia kładzie szczególny nacisk na zajęcia indywidualne.
– Ogromnym atutem naszej uczelni są zajęcia indywidualne, które obejmują emisję głosu, dyrygenturę, czytanie partytur, naukę gry na fortepianie i organach. Poza tym prowadzimy zespoły wokalne i chór – informuje ks. Markisz.
Kierunek edukacja muzyczna z muzyką kościelną ma profil praktyczny, dlatego studenci muszą zaliczyć trzy rodzaje praktyk: muzyczno-liturgiczną, psychologiczno-pedagogiczną i praktykę zawodową przedmiotu szkolnego – muzyka.
Kandydaci nie muszą posiadać świadectwa ukończenia szkoły muzycznej, ale powinni wykazać się wiedzą i umiejętnościami co najmniej na poziomie szkoły muzycznej I stopnia. Egzamin wstępny ma charakter konkursu i obejmuje: prezentację dwóch utworów na fortepianie lub organach, śpiew, a także kształcenie słuchu i rozmowę kwalifikacyjną. Liczą się tu umiejętności, otwarte serce i chęć podjęcia wyzwania – dodaje kierownik studiów.
Niedawno Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało uczelni dotację na zakup wysokiej jakości organów z systemem Hauptwerk. – Dzięki tej inwestycji nasi studenci od nowego roku akademickiego będą mogli uczyć się gry na najnowocześniejszym sprzęcie.
Rekrutacja na ten kierunek ruszyła 1 czerwca.
mg/archwwa.pl
[PODYPLOMOWE STUDIA TEOLOGICZNO-KATECHETYCZNE] Jeśli chcesz mieć wpływ na kształtowanie młodego pokolenia, pragniesz wychowywać do wartości i inspirować do nawiązywania relacji z Bogiem, to nasze Podyplomowe Studia Teologiczno-Katechetyczne ułatwią ci to zadanie, przygotowując cię do podjęcia pracy w charakterze nauczyciela religii.
Akademia Katolicka w Warszawie prowadzi trzysemestralne studia z zakresu teologii i katechetyki. W programie między innymi wykłady z biblistyki, teologii dogmatycznej, teologii moralnej, pedagogiki, psychologii, liturgiki, teologii duchowości i katolickiej nauki społecznej.
Zajęcia odbywają się w soboty. Informacje o rekrutacji w zakładce https://www.akademiakatolicka.pl/podyplomowe-studia-teologiczno-katechetyczne/ Zapraszamy!
O NAS
Akademia Katolicka (Collegium Joanneum) w Warszawie jest uczelnią kościelną na prawach państwowych, działającą w oparciu o statuty zatwierdzone przez Stolicę Apostolską.
Oferuje studia magisterskie, licencjackie (kanoniczne), doktoranckie, podyplomowe oraz kursy. Na Akademii Katolickiej w Warszawie mogą studiować osoby świeckie, księża, członkowie zakonów oraz instytutów życia konsekrowanego.