Skip to main content
wyszukaj

Nosicie w sobie „wodę żywą”

Kiedy absolwenci opuszczają swą Alma Mater, uczelnia przeżywa uczucia podobne do uczuć rodziców, którzy wypuszczają w świat dorosłe dzieci. Z jednej strony rozciąga się duma i radość, satysfakcja i nadzieja rychłych sukcesów, z drugiej strony wdziera się mała zasłona smutku, przypominająca o rozstaniu. W podobnym klimacie odbyło się pożegnanie kolejnej grupy Szkoły Duszpasterzy Młodzieży, która zakończyła dwuletnią formację. W trakcie wspólnej Eucharystii rektor AKW ks. prof. Krzysztof Pawlina zostawił siostrom i kapłanom kilka swych refleksji. Mówił m.in.: „Dziękuję Wam, że mieliście odwagę szukać czegoś więcej, pracować ciężej i kształcić się, by pomagać innym ludziom. Do osób duchownych ludzie przychodzą, by zaczerpnąć miłości, zaczerpnąć wody żywej, którą obiecuje Ewangelia. My nosimy taką wodę w swoim sercu i uczymy się dzielić z innymi”.

Czytaj dalej

Czytaj dalej

Jesteś magistrem teologii…

Najpiękniejszym  świętem każdej uczelni jest uroczystość wręczenia dyplomów kolejnym rocznikom absolwentów. W sobotę 8 czerwca swoje dyplomy otrzymali słuchacze magisterskich studiów niestacjonarnych w Warszawie, a także Szkoły Biblijnej Collegium Joanneum oraz Akademii Przywództwa. Ceremonia odbyła się w kaplicy akademickiej na Bielanach. Przewodniczył jej ks. prof. Krzysztof Pawlina, rektor AKW, w obecności wykładowców i pracowników uczelni. Wspaniały śpiew był natomiast zasługą studentów edukacji muzycznej.
W homilii ks. Rektor powiedział promowanym teologom i absolwentom: „Każdy z Was przyszedł na uczelnię z własną motywacją, chcąc posiąść wiedzę, nabyć umiejętności. Pragnę przypomnieć, że posiadamy jeszcze większy cel: niebo. Uczelnia cieszy się Waszymi dyplomami, ale jeszcze bardziej uraduje ją Wasze szlachetne życie pełne zaufania Bogu. Jesteśmy powołani do świętości”.

Czytaj dalej

Czytaj dalej

Promocja doktorska i magisterska

Uroczystość wręczenia dyplomów jest świętem każdej uczelni. Akademia Katolicka – ze względu na strukturę organizacyjną – przeżywa tę radość kilka razy. W czwartek 6 czerwca swoje dyplomy otrzymali nowi doktorzy oraz neoprezbiterzy – absolwenci seminarium warszawskiego. Ceremonia odbyła się w kościele seminaryjnym w Warszawie. Przewodniczył jej ks. prof. Krzysztof Pawlina, rektor AKW, w obecności przedstawicieli senatu uczelni, władz seminarium i promotorów.

W przemówieniu inauguracyjnym Rektor przypomniał promowanym teologom, że idą do świata. Nauki teologiczne, choć interesujące same w sobie, powinny służyć poznaniu Boga, a następnie objawieniu Go ludziom poszukującym sensu istnienia.

Czytaj dalej

Czytaj dalej

Recitale dyplomowe

Już w najbliższy piątek 7 czerwca o 17.00 nasi trzej studenci III roku – Patryk Boczek, Damian Pawłowski i Bogdan Wiśniewski – zagrają swoje recitale dyplomowe. Wszyscy dyplomanci są uczniami klasy organów prof. dra hab. Andrzeja Chorosińskiego oraz klasy akompaniamentu organowego i improwizacji mgr Radosława Kustry-Bukalskiego.

W repertuarach dyplomantów znalazły się utwory Johanna Sebastiana Bacha, Leona Boellmanna, Nicolausa Bruhnsa, Felixa Mendelsohna-Bartholdy’ego oraz Louisa Jamesa Alfreda Lefébure-Wély’ego. Poza wyborem literatury organowej każdy z dyplomantów wykona improwizacje na temat pieśni kościelnych.

Recitale odbędą się w Auli bł. ks. J. Popiełuszki przy ul. Dewajtis 3 (wejście B). Serdecznie zapraszamy!

Czytaj dalej

Zapraszamy na XII Koncert Organowy na Bielanach

Akademia Katolicka w Warszawie i Katolickie Centrum Kultury „Dobre Miejsce” mają zaszczyt zaprosić Państwa na XII koncert z cyklu: Koncerty Organowe na Bielanach. Wystąpią: Witold Piotrowski oraz Franciszek Skowronek.


Czytaj dalej

„Przysięga Ireny” na Forum Filmów Nie-Zwyczajnych

Katolickie Centrum Kultury Dobre Miejsce oraz Akademia Katolicka w Warszawie zapraszają na pokaz filmowy z cyklu kina dyskusyjnego „Forum Filmów Nie-Zwyczajnych”. Spotkanie filmowe tradycyjnie poprowadzi o. dr Marek Kotyński CSsR, filmoznawca, teolog duchowości oraz wykładowca AKW. Film, który zaprezentujemy Państwu podczas czerwcowego pokazu, to produkcja pt. „Przysięga Ireny”. Jest nam niezmiernie miło poinformować, że część scen do filmu, była kręcona na terenie naszego Kompleksu Pokamedulskiego, na Dewajtis 3.

„Przysięga Ireny”:

Data: 9.06.2024 r., godz. 18:00 

Miejsce: Aula im. bł. ks. J. Popiełuszki, Dobre Miejsce, ul. Dewajtis 3 wej. B

Bilety – w cenie 18/20 zł dostępne on-line na Evenea KUP BILET oraz stacjonarnie godzinę przed wydarzeniem (KASA BILETOWA w Informacji w wejściu B)

Czytaj dalej

Zakończenie roku na ,,Teologii dla zabieganych”

Jednym z popularniejszych kursów prowadzonych na naszej uczelni jest cykl spotkań „Teologii dla Zabieganych”. Słuchacze uczestniczą raz w miesiącu w dwóch wykładach poświęconych najbardziej interesującym, aktualnym problemom teologicznym i egzystencjalnym współczesnego Kościoła i świata. Wykłady prowadzą profesorowie naszej uczelni oraz goście z innych ośrodków.
W sobotę 25 maja zakończył się kolejny dwuletni cykl spotkań. Ostatnim wykładem tej serii była prelekcja ks. bpa Rafał Markowskiego na temat relacji i dialogu między religiami. Po Mszy św. odprawionej w intencji absolwentów i ich rodzin zostały wręczone pamiątkowe dyplomy. Rektor AKW ks. prof. Krzysztof Pawlina podsumował w kilku zdaniach zakończony cykl nauki. „Przychodzicie z zabieganego świata – mówił – aby odnaleźć chwilę wytchnienia, spokoju, aby spotkać Boga i prosić o Jego mądrość. Dziękuje Wam za ten wysiłek i proszę, abyście tę mądrość nieśli teraz zabieganemu światu”. Każdy z uczestników otrzymał także książkowy prezent.

Czytaj dalej

Czytaj dalej
Aktualności

Akademia Katolicka (Collegium Joanneum) w Warszawie jest uczelnią kościelną na prawach państwowych, działającą w oparciu o statuty zatwierdzone przez Stolicę Apostolską.

Oferuje studia magisterskie, licencjackie (kanoniczne), doktoranckie, podyplomowe oraz kursy. Na Akademii Katolickiej w Warszawie mogą studiować osoby świeckie, księża, członkowie zakonów oraz instytutów życia konsekrowanego.

Close Menu