Skip to main content
wyszukaj

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Duchowość dla Warszawy pt. „O kształtowaniu się obrazu Boga”

Obraz Boga kształtuje się w nas przez całe życie. Na początku jest ogromnie zależny od naszych rodziców, dziadków, potem kapłanów, nauczycieli i innych ważnych osób.

Zdarza się, że nosimy w sobie głęboko ukryte fałszywe obrazy Boga. Ich rozpoznanie nie zawsze jest łatwe. Czasem potrzeba do tego dużej uważności i może to zająć trochę czasu. Jak możemy przekonać się, że nasz obraz Boga jest właściwy? Jak odkrywać Boga prawdziwego i wchodzić z Nim w relację? Jak kształtować obraz Boga i dojrzewać w relacji z Nim?

Wobec tych i podobnych pytań staniemy podczas kolejnego wykładu z cyklu „Duchowość dla Warszawy”, organizowanego przez Akademię Katolicką w Warszawie we współpracy z Narodowym Instytutem Kultury i Dziedzictwa Wsi. Wykład zatytułowany „O kształtowaniu się obrazu Boga” wygłosi o. dr Archanioł Borek OFM.

Wykład odbędzie się 20 marca (czwartek) o godzinie 19.00 w auli Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi (dawna Centralna Biblioteka Rolnicza, ul. Krakowskie Przedmieście 66). Wstęp wolny.

Serdecznie zapraszamy!

 

Czytaj dalej

Czy istnieją rodziny idealne?

Już po raz drugi debata naukowa w ramach cyklu spotkań „Pro tempore. Dialog nauk” toczyła się w murach Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. W imieniu Rektora uczelni dr hab. Barbary Marcinkowskiej przybyłych gości witała pani prorektor dr hab. Danuta Uryga, a Akademię Katolicką reprezentował jej rektor ks. prof. Krzysztof Pawlina. Tym razem uczestnicy panelu skupili się na zagadnieniu, które – jak wynikło z późniejszej dyskusji – jest wspólnym obszarem zainteresowań dla przedstawicieli obu uczelni. „Dorosłe dzieci z dysfunkcyjnych rodzin – smutna rzeczywistość czy nowy syndrom?”. Dyskusję moderował o. dr Janusz Pyda OP z Instytutu Tomistycznego, wykładowca AKW.

Czytaj dalej

Czytaj dalej

Ks. dr Maciej Raczyński-Rożek z habilitacją!

 6 marca 2025 roku Senat Akademii Katolickiej w Warszawie, Uchwałą nr 01/hab/2025, nadał stopień naukowy doktora habilitowanego w dziedzinie nauk teologicznych, w dyscyplinie nauki teologiczne ks. dr. Maciejowi Raczyńskiemu-Rożkowi. Senat AKW podjął swoją decyzję na podstawie Uchwały komisji habilitacyjnej pod przewodnictwem ks. prof. dr hab. Krzysztofa Góździa (KUL), która 19 lutego 2025 roku przeprowadziła kolokwium habilitacyjne zakończone jednomyślną, pozytywną opinią oraz rekomendacją w sprawie nadania stopnia doktora habilitowanego.

Osiągnięciem habilitacyjnym ks. dr. hab. Macieja Raczyńskiego-Rożka jest praca Dwie ręce Ojca. Chrystologia Ducha w ujęciu Hansa Ursa von Balthasara i Sergiusza Bułgakowa, wydanej przez wydawnictwo WAM, w serii „Myśl teologiczna” (Kraków 2024).

Nowemu doktorowi habilitowanemu na naszej uczelni serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów naukowych!

Czytaj dalej

„Dorosłe dzieci z dysfunkcyjnych rodzin – smutna rzeczywistość czy nowy syndrom?” – zapraszamy na kolejną debatę z cyklu ,,Pro tempore. Dialog nauk”

Coraz częściej zdarza się, iż młodzi dorośli wchodzą w życie z dużym bagażem trudnych doświadczeń własnego dzieciństwa i skomplikowanych relacji rodzinnych. Czy dysfunkcyjna rodzina może być doświadczeniem, które da się przekroczyć wchodząc w dorosłość i budując własne życie? Czy trudne dzieciństwo może być kapitałem, który da się wykorzystać, aby zbudować szczęśliwe życie? Na te i inne pytania będą starali się znaleźć odpowiedź uczestnicy najbliższego spotkania z cyklu „Pro tempore. Dialog nauk”, organizowanego przez Akademię Katolicką w Warszawie wraz z Komitetem Nauk Teologicznych PAN oraz Akademią Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.

Dorosłe dzieci z dysfunkcyjnych rodzin – smutna rzeczywistość czy nowy syndrom? – to temat marcowego spotkania, nad którym pochylą się:

dr hab. Błażej Kmieciak, prof. ucz. – Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej

dr Lidia Zabłocka-Żytka – Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej

Maria Turek – psychoterapeutka

dr Janusz Pyda OP – Instytut Tomistyczny, Akademia Katolicka w Warszawie

Debata odbędzie się w poniedziałek, 10 marca o godzinie 10:00 w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie (aula nr 4061, budynek D, parter,
ul.
Szczęśliwicka 40). Wstęp wolny.

Nagranie ze spotkania będzie dostępne na stronach: www.protempore.mkw.pl oraz www.akademiakatolicka.pl . Zapraszamy!

Czytaj dalej

Spotkanie Absolwentów oraz Przyjaciół AKW

W sobotę 1 marca br., tuż przed rozpoczęciem Wielkiego Postu, odbyło się spotkanie absolwentów i przyjaciół naszej uczelni. Wśród 40-stki zebranych, było sporo nowych twarzy, nie tylko z sobotnich kursów teologii, ale także z Podyplomowego studium teologiczno-katechetycznego, oraz innych zeszłorocznych absolwentów. Dlatego wspólna radość była jeszcze większa. Mszę Świętą, z okolicznościową homilią nt. budowania środowiska wiary wokół naszej uczelni, sprawował o. dr Marek Kotyński CSsR wraz ks. dr Januszem Stańczukiem. Tym razem uczestniczyli w niej nie tylko absolwenci, ale także aktualni studenci biorący tego dnia udział w wykładach. Śpiewy poprowadziła sobotnia schola przy akompaniamencie gitar i innych instrumentów, ze wsparciem muzycznym także samych absolwentów. Pod koniec mszy św., rektor uczelni, ks. prof. Krzysztof Pawlina, zaprosił na najnowsze wydarzenia uczelniane oraz nowe kursy wykładowe, które rozpoczną się w uczelni w przyszłym roku. Po mszy absolwenci wysłuchali bardzo ciekawego wykładu biblijnego s. prof. Judyty Pudełko nt. biblijnego obrazu nadziei pt.: „Nadzieja zawieść nie może” (Rz 5,5). Spotkanie w przyjacielskich rozmowach przy kawie i smacznym cieście, przy dźwięku gitar i akompaniamencie wspólnych śpiewów trwało aż do wieczora. Aby zobaczyć radość uczestników, trzeba obejrzeć zdjęcia…

Galeria. Fot. Mirosław Wiśniewski

Czytaj dalej

Rozważania wielkopostne – zapowiedź

Ksiądz Rektor Krzysztof Pawlina zaprasza do wspólnej refleksji w czasie Wielkiego Postu, do duchowego pielgrzymowania po ścieżkach naszej wiary i ludzkiej egzystencji. To, co wewnętrzne łączy się z nadprzyrodzonym. Warto uczyć się rozpoznawać język Boga i odkrywać Go w codzienności. Tradycyjnie już Ksiądz Pawlina przygotował rozważania na poszczególne tygodnie tego świętego czasu.

Rozważania zatytułowane „Jeśli nie teraz, to kiedy?” pomogą rozpoznawać miłość ofiarowaną na krzyżu. Ks. Pawlina mówi: Żyjemy w rozchwianej rzeczywistości. Aby się w niej nie zagubić, trzeba decydować. Bez podejmowania decyzji, bez dokonywania wyborów sami stajemy się rozchwiani. Wielki Post jest nie tyle czasem cierpienia, ile czasem decyzji, które mogą cierpienie kształtować.

W poszukiwaniu stabilności i uczeniu się podejmowania właściwych decyzji pomogą rozważania wokół następujących tematów: Człowiek – wieczna tęsknota, Miłość powróci w inny sposób, (Nie)dokończony obraz, Aby nie rozminąć się ze sobą, Zmęczona samotność, Życie nie smakuje.

Nagrania będą dostępne na stronie internetowej uczelni, na kanale YouTube oraz na Facebooku. Zapraszamy!

Pierwsze spotkanie już 7 marca 2025 r. Kolejne rozważania będą publikowane w każdy piątek rano. (Fot. www.freepik.com)

Czytaj dalej
Aktualności

Akademia Katolicka (Collegium Joanneum) w Warszawie jest uczelnią kościelną na prawach państwowych, działającą w oparciu o statuty zatwierdzone przez Stolicę Apostolską.

Oferuje studia magisterskie, licencjackie (kanoniczne), doktoranckie, podyplomowe oraz kursy. Na Akademii Katolickiej w Warszawie mogą studiować osoby świeckie, księża, członkowie zakonów oraz instytutów życia konsekrowanego.

Close Menu