Skip to main content
wyszukaj

Akademia Duchowości

,,Duchowość chrześcijańska nie jest przywilejem dla osób wybranych. Piękno życia opartego o Ewangelię, radość wypływająca ze zjednoczenia z Bogiem w codzienności i troska o własne wnętrze są obecne w sercu każdego chrześcijanina.”

ks. dr Grzegorz Ostrowski (Kierownik Akademii)

 

  • Dlaczego duchowość?

Duchowość chrześcijanina to głębia życia opartego o Ewangelię, piękno wypływające ze zjednoczenia z Bogiem w codzienności. Troska o własną duchowość staje się naszym stałym obowiązkiem. Życie nasze jest życiem duchowym, bo otwarte na działanie i inspiracje Ducha Świętego. Zasadnicza kwestia to w jaki sposób świadomie i z uwagą pielęgnować dar Bożego życia w sobie: jak je rozwijać i nie pozwolić, aby w nas zamierało.

  • Co oferujemy?

W nowym roku akademickim proponujemy naszym Słuchaczom nową formułę spotkań i zajęć dotyczących duchowości. Otwieramy Akademię Duchowości. Ma być dla nas pomocą, abyśmy uczyli się odkrywać głębię własnego człowieczeństwa i chrześcijaństwa. Tak przeżywać je na co dzień, by się nim cieszyć, by owocowało dla nas i dla innych.

Spotkania o charakterze wykładowo-warsztatowym będą odsłaniać i zgłębiać trzy sfery naszego życia wewnętrznego, byśmy umieli je bardziej owocnie przeżywać:

– być z Bogiem i dla Boga

– być ze sobą i dla siebie

– być z innymi i dla innych

Akademia Duchowości swój program realizuje w cyklu dwuletnim, łącznie 4 semestry.

Bogaty program tematyczny obejmuje kwestie antropologii chrześcijańskiej, czyli zagadnienia dotyczące człowieka i jego rozwoju, budowania wzajemnych relacji i przeżywania komunikacji z innymi.

Drugi wymiar to kwestie wprost z teologii duchowości, czyli rozwój życia duchowego, drogi i dynamika wewnętrznego wzrastania człowieka, odkrywanie modlitwy, z różnymi jej formami (medytacja, lectio divina, kontemplacja), rola sakramentów (Eucharystia, sakrament pokuty i pojednania), by liturgia Kościoła stawała się liturgią życia, a życie drogą do Boga.

Zajęcia w formie wykładowo-warsztatowej prowadzą doświadczeni wykładowcy, teologowie duchowości, bibliści z całej Polski, kompetentni pod względem wiedzy i mający głębokie doświadczenie modlitwy chrześcijańskiej oraz specjaliści od komunikacji międzyludzkiej, m. in.:

o. dr Wit Chlondowski OFM
ks. prof. Andrzej Muszala
o. Mariusz Wójtowicz OCD
o. Jacek Nowak SDS
o. dr hab. Andrzej Derdziuk OFMCap

  • Dla kogo? (profil kandydata)

Akademia Duchowości zaprasza wszystkich zainteresowanych Słuchaczy: świeckich, siostry zakonne, duchownych, wszystkich, którzy pragną odnowić i pogłębić swoje życie duchowe.

  • Co po Szkole? (profil absolwenta)

Akademia Duchowości jest pomocą na drodze własnego duchowego wzrostu i dojrzewania. Absolwent po ukończeniu Akademii powinien pogłębić swoją wiedzę z zakresu antropologii, wiedzy o człowieku i duchowości chrześcijańskiej. Powinien otrzymać gruntowne przygotowanie, które będzie mógł wykorzystać w pracy w charakterze kierownika duchowego oraz do szeroko pojętej pracy formacyjnej, czy to w zgromadzeniach zakonnych i wspólnotach życia konsekrowanego, czy też w parafiach, w grupach modlitewnych, jako lider ruchów i stowarzyszeń katolickich i animacji życia duchowego.

  • Forma zajęć

Zajęcia odbywają się w poszczególne środy roku akademickiego po południu, w godz. 17.00-20.00, w dolnym kościele seminaryjnym, przy ul. Krakowskie Przedmieście 52/54 w Warszawie.

Zajęcia mają charakter warsztatowy z elementami wykładu. W każdym semestrze zaplanowanych jest 10 spotkań, czyli 20 spotkań w ciągu jednego roku.

Plan zajęć Akademii Duchowości w I semestrze 2024/2025

 

  • 16, 30 października 2024: dr Wit Chlondowski OFM„Podstawy duchowości chrześcijańskiej”.

 

  • 6, 13, 20 listopada 2024: prof. Andrzej Muszala – „Modlitwa wewnętrzna w ciszy (medytacja)”.

 

  • 11, 18 grudnia 2024: Mariusz Wójtowicz OCD„Duchowość zwyczajności”.

 

  • 16, 23, 29 stycznia 2025: Jacek Nowak SDS Lectio Divina „Uczniowie raz jeszcze pytali”.

 

  • 19, 26 lutego 2025: dr hab. Andrzej Derdziuk OFMCap„Towarzyszenie w rozwoju duchowym ucznia Chrystusa (sakrament pojednania i pokuty)”.

 

Tematy kolejnych spotkań wykładowo-warsztatowych zostaną podane w czasie późniejszym:

  • 12, 19, 26 marca 2025:
  • 2, 9 kwietnia 2025:
  • 7, 14, 21 maja 2025:
  • Rekrutacja

Składanie dokumentów od 1 czerwca do 9 października 2024 r.

Dodatkowa rozmowa kwalifikacyjna odbędzie się we środę, 09.10.2024 r. w godz. 17.00-19.00 w siedzibie uczelni, ul. Dewajtis 3, wejście B.

Wymagane dokumenty:

(1) Ankieta personalna oraz (2) Podanie (pobierz w pdf lub doc.)

(3) opinia Proboszcza parafii/ skierowanie władz zakonnych

Dokumenty można złożyć osobiście, przesłać listownie lub pocztą elektroniczną na: kursy@akademiakatolicka.pl (podpisane i zeskanowane dokumenty).

  • Opłaty

Koszt – 500,00 zł/ semestr. Opłatę za I semestr należy wnieść do końca października, za II semestr do końca lutego. Numer konta do wpłaty zostanie wysłany mailem, po otrzymaniu przez sekretariat dokumentów rekrutacyjnych.

  • Kierownik studiów

Ks. dr Grzegorz Ostrowski

Dyżur (w środy wykładowe: godz. 17.00-20.00)

 

Akademia Katolicka (Collegium Joanneum) w Warszawie jest uczelnią kościelną na prawach państwowych, działającą w oparciu o statuty zatwierdzone przez Stolicę Apostolską.

Oferuje studia magisterskie, licencjackie (kanoniczne), doktoranckie, podyplomowe oraz kursy. Na Akademii Katolickiej w Warszawie mogą studiować osoby świeckie, księża, członkowie zakonów oraz instytutów życia konsekrowanego.

Close Menu