„Wirus depresji” – to symboliczny tytuł wykładu o chorobie, która istniała wśród nas od zawsze, ale w cieniu pandemii ujawniła się swoje powszechne oblicze. Według danych statystycznych z depresją zmaga się 8-10 proc. młodzieży, a według nieoficjalnych opinii psychologów cierpi na nią nawet co trzeci młody człowiek.
Depresja dotyka wszystkich: wierzących i niewierzących – zauważył ks. dr Marcin Kłosowski, psycholog z AKW. Może być mechanizmem obronnym przed narastającym tempem życia, może mieć źródła w uwarunkowaniach biologicznych, psychologicznych, egzystencjalnych. Jest głosem bezsilności, rodzi się z lęku, czasem z poczucia winy, bywa że prowadzi bardziej do złości niż załamania. Jest wołaniem, jak porównał prelegent, podobnym do głosu kobiety samarytańskiej przy studni: „Daj mi pić!”. Jest krzykiem młodego człowieka, który wkraczając w świat dorosłości nie umie rozstać się z młodością ani udźwignąć ciężaru koniecznych decyzji. Potrzebuje pomocy.
Gdyby porównać emocje do pokarmu – zauważyła dr Justyna Dworczyk, psychoterapeutka – depresja jest brakiem zdolności do przetrawiania nadmiaru emocji. Depresja to choroba, bunt organizmu wobec natłoku niezdrowych bodźców. Skutkuje często „zamrożeniem” uczuć i zerwaniem relacji z otoczeniem. Pierwszym lekarstwem jest obecność przy chorej osobie i próba życzliwej, roztropnej rozmowy.
Skąd biorą się postawy depresyjne? Jak je rozpoznawać? Jak pomóc sobie i innym ludziom w tej coraz bardziej powszechnej dolegliwości? Dlaczego narcyzm stał się w czasach przed pandemią jednym z głównych generatorów depresji? Czym jest maskowanie depresji? Czy temperament wpływa na przebieg choroby? Prelegenci odpowiedzieli na liczne pytania, które pojawiły się w związku z wykładem. Przyznali jednak, że temat depresji jest niezwykle złożony i wymaga wielu pokornych badań i refleksji.
Wykład odbył się w ramach cyklu konferencji „Duchowość dla Warszawy” organizowanych przez Akademię Katolicką w Warszawie. Zapraszamy do obejrzenia nagrania. Na kolejne spotkanie zapraszamy w styczniu.
Galeria
fot. Mirosław Wiśniewski