Skip to main content
wyszukaj

dr Agata Rujner

Kontakt mailowy:

agatarujner@gmail.com

Zainteresowania naukowe:

Teologia moralna, sumienie, teologia małżeństwa i rodziny, nowy ateizm

Prowadzone wykłady:

Teologia moralna fundamentalna
Teologia małżeństwa i rodziny
Teologia moralna życia społecznego
Seminarium magisterskie
Wykłady monograficzne

Wykształcenie

2019 – doktor teologii moralnej, UKSW
2015 – magister teologii ze specjalnością edukacja medialna i dziennikarstwo, UKSW

Wybrane publikacje

Monografie:
Decyzja nieodwołalna na przykładzie małżeństwa sakramentalnego. Studium teologicznomoralne, wyd. Collegium Bobolanum, Warszawa 2021.

Rozdział w monografii:
Małżeństwo i rodzina w perspektywie nadziei, w: A. Derdziuk, W. Kućko (red.), Dyscyplina rozumu i uczuć serca. Ks. Ireneusza Mroczkowskiego (1949-2020) sposób uprawiania teologii moralnej, Lublin 2020, s. 305-318.
Kościół katolicki w Polsce jako twórca kultury, w: S. Skobel, R. Leśniczak (red.) Miejsce i rola Kościoła w życiu społecznym. Współczesny obraz chrześcijaństwa w trzech krajach postkomunistycznych: w Polsce, Rumunii i na Słowacji, Warszawa 2021, s. 161-178.

Wykaz niektórych artykułów:
Reinterpretacja aktu wiary wobec wyzwań nowych ateistów, w: „Studia Theologica Varsaviensia” 53(2015) nr 1, s. 197-228.
Miłosierdzie drogą do spotkania nowych ateistów, w: M. Pamrów, M. Krajski (red.), Miłosierdzie wyzwanie rzucone teologii i filozofii, Warszawa 2016, s. 115-133.
Małżeństwo i rodzina przyszłością narodu, w: „Społeczeństwo. Studia, prace badawcze i dokumenty z zakresu nauki społecznej Kościoła”, maj-czerwiec 2016, s. 116-130.
Papież Franciszek – apostoł miłosierdzia, w: „Społeczeństwo. Studia, prace badawcze i dokumenty z zakresu nauki społecznej Kościoła”, nr 4(140), październik-grudzień 2017, s. 95-107.
Papieża Franciszka troska o małżeństwo i rodzinę w świetle „orędzia z okna przy ul. Franciszkańskiej” podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, w: „Społeczeństwo. Studia, prace badawcze i dokumenty z zakresu nauki społecznej Kościoła” nr 1(137), s. 105-117.
Potrzeba powrotu do logosu w relacjach społecznych, w: „Społeczeństwo. Studia, prace badawcze i dokumenty z zakresu nauki społecznej Kościoła” nr 3(139) 2017, s. 66-75.
Jedność w różnorodności – o wątpliwościach wokół Amoris laetitia w perspektywie nadziei, w: „Społeczeństwo. Studia, prace badawcze i dokumenty z zakresu nauki społecznej Kościoła”.
Krzyż samotności, „Ateneum Kapłańskie” t. 180, z. 2(684), marzec-kwiecień 2023, s. 238-245.

Inne:
Kryzysy i trudności: jak się nie zgubić w pędzącym świecie: powstań i żyj, Tarnów 2022.
Mocą Ducha Świętego zmieniamy świat: podręcznik z ćwiczeniami do nauki religii dla ósmej klasy szkoły podstawowej, cz. 1, Poznań 2023 (współautorstwo).
Mocą Ducha Świętego zmieniamy świat: podręcznik z ćwiczeniami do nauki religii dla ósmej klasy szkoły podstawowej, cz. 2, Poznań 2023 (współautorstwo).

Działalność publicystyczna i ewangelizacyjna:
Kanał „Prawie morały”: https://www.youtube.com/@PrawieMoraly
https://www.instagram.com/prawiemoraly/
https://niniwa.pl/category/artykuly/wokol-moralnosci/

Inne:
Sekretarz redakcji „Studia Nauk Teologicznych PAN”

Akademia Katolicka (Collegium Joanneum) w Warszawie jest uczelnią kościelną na prawach państwowych, działającą w oparciu o statuty zatwierdzone przez Stolicę Apostolską.

Oferuje studia magisterskie, licencjackie (kanoniczne), doktoranckie, podyplomowe oraz kursy. Na Akademii Katolickiej w Warszawie mogą studiować osoby świeckie, księża, członkowie zakonów oraz instytutów życia konsekrowanego.

Close Menu