Tematowi ofiarnej, ale jednocześnie mądrej miłości poświęcone było spotkanie formacyjne księży, które odbyło się w dniach 22-23 lutego. Konferencje powiedział doktor psychologii Uniwersytetu Salezjańskiego w Rzymie, autor wielu artykułów, książek i audiobooków, ks. Marek Dziewiecki.
Na wstępie znany rekolekcjonista zaapelował do zgromadzonych księży o wytrwanie w powołaniu i radość ze stanu kapłańskiego – wówczas będą oni błogosławieństwem dla innych ludzi.
Wskazał, iż księża, u których ludzie szukać będą kompetentnej pomocy i wsparcia, potrzebują zdolności rozumienia ludzi oraz umiejętności porozumiewania się z nimi. Służy temu empatia, czyli sztuka szczególnie trafnego wczuwania się w sytuację drugiego człowieka oraz asertywność. Tym dwóm zagadnieniom poświęcona była piątkowa konferencja.
Drugiego dnia formacji, specjalista w dziedzinie profilaktyki i terapii uzależnień omówił dwa tematy: miłości wobec osób, które krzywdzą, oraz ochrony nastolatków i dorosłych przed imitacjami miłości.
Ks. Dziewiecki zauważył, że osoby, które krzywdzą, osoby w głębokim kryzysie, osoby uzależnione, nie reagują na miłość i cierpienie osób krzywdzonych, tak samo jak nie reagują na miłość Boga. Osoby krzywdzone mogą popadać w skrajności jak np. okrucieństwo (już cię więcej nie kocham, giń marnie) lub naiwność (trwanie w cierpieniu i dorabianie ideologii). Jednakże ostatnią deską ratunku dla osoby w głębokim kryzysie jest – jak wyjaśnia to Jezus w przypowieści o synu marnotrawnym i mądrze kochającym ojcu – jej własne cierpienie. Wobec syna, który go opuścił, ojciec pozwala na cierpienie będące konsekwencją jego wyborów, gdyż wie, że problemem nie jest cierpienie, ale to że syn ów zbłądził.
Sposobem ochrony przed imitacjami miłości jest demaskowanie mitów na jej temat oraz nauka miłości mądrej. Rekolekcjonista omówił najpopularniejsze mity, takie jak: mylenie miłości z pożądaniem i współżyciem seksualnym, mylenie miłości z uczuciami i zakochaniem, a także z tolerancją, z naiwnością oraz z akceptacją. W mądrej miłości „umacniam cię tak, że przy mnie rośniesz i chce ci się przy mnie żyć” – wyjaśnił ks. Dziewiecki.
W spotkaniu Formacji Permanentnej uczestniczyło ok. 100 kapłanów od 2 do 10 roku kapłaństwa.
Galeria
fot. Mirosław Wiśniewski