Popołudniowa konferencja w sobotę, 7 maja, trzeciego dnia Teologicznego Festiwalu dotyczyła ewangelizacji przez środki masowego przekazu, zwłaszcza przez Internet. Czy internetowe głoszenie nie sprawia, że wiara jest również wirtualna? Czy są faktyczne owoce takiego głoszenia? Jakie są zagrożenia w tym związane? Te i podobne pytania zostały podjęte w debacie, którą prowadziła redaktor Weronika Kostrzewa. W dyskusji wzięli udział: dr Agata Rujner („Prawie morały”), o. Tomasz Grabowski OP (dominikanie.pl), ks. Teodor Sawilewicz („Teobańkologia”). Na początku prelegenci zaprezentowali własne rozumienie i cel działalności ewangelizacyjnej w Internecie. Agata Rujner zauważyła, że Internet jest taką „amboną”, która pozwala spojrzeć na wiele wydarzeń z perspektywy spotkania z Jezusem (jak Zacheusz z sykomory), pozwala „zdobywać” ludzi dla Jezusa. Działanie w sieci, według dr Agaty, ma na celu podprowadzać do spotkania z Bogiem w realnej wspólnocie Kościoła.
Ks. Teodor postrzega siebie jako „zarządcę” Bożego dzieła. W Internecie są konieczne trzy wartości: miłość pasterska, ewangelizacja i dobra jakość. Zdarza się jednak często, iż księża youtuberzy są postrzegani jako osoby kontrowersyjne w Kościele. Jednak na podstawie ankiet można stwierdzić, że ewangelizacja w sieci prowadzi wielu ludzi do pogłębienia ich wiary i praktyk religijnych.
O. Tomasz zauważył, że o ile w przeszłości Kościół był mecenasem kultury, nauki i sztuki, o tyle obecnie musi przyjąć warunki innych, algorytm youtuba, czy inne zależności. Obecność zakonników w Internecie, stwierdził dominikanin, motywuje jedynie fakt, iż są tam ludzie, którym trzeba głosić Chrystusa. Prawdziwe życie nie toczy się jednak na youtubie, ale w realu.
W dalszej części debaty internetowi ewangelizatorzy dyskutowali na temat „katolickiego imprimatur”, które miałoby chronić „wirtualną ambonę” przed współczesnymi herezjami. Odpowiadano na pytanie o skutki wirtualnej ewangelizacji w życiu ludzi, oraz przyglądano się obecnym w takim głoszeniu zagrożeniom (np. niewłaściwe treści, skupienie się na „klikalności”, podejmowanie i promowanie toksycznych tematów, narcyzm, zbyt emocjonalne podejście do wirtualnej działalności). Na koniec debaty uczestnicy konferencji mieli możliwość zadawania własnych pytań prelegentom.
Galeria
fot. Mirosława Wiśniewski