7 maja, sobota, to już trzeci dzień Warszawskiego Festiwalu Teologii, dzień dedykowany specjalnie studentom Akademii – klerykom Warszawskiego Seminarium i tych afiliowanych, studentom świeckim z Warszawy i tym zamiejscowym. To dzień, kiedy raz do roku zjeżdżają się wszyscy na święto uczelni. Po uroczystej Eucharystii pod przewodnictwem J.E. Kardynała Kazimierza Nycza, studenci i profesorowie Akademii mogli uczestniczyć w pierwszej przedpołudniowej konferencji, która dotyczyła problemu przekazu wiary w rodzinach: „Moje dziecko odchodzi z Kościoła. Jak przekazywać wiarę w rodzinie?”. Temat ten podjęli: ks. prof. Romuald Jaworski (UKSW), psycholog i psychoterapeuta oraz dr Szymon Grzelak, również psycholog, a konferencję moderował ks. dr Marcin Szczerbiński (AKW). „Naturalna transmisja wiary dziś jakby nie wydarzała się w rodzinie. Rodzice proszą o pomoc. Co zrobić?” – tym problemem podzielił się na wstępie ks. prof. Krzysztof Pawlina, rektor Akademii Katolickiej.
W odpowiedzi na ten problem, ks. prof. Romuald Jaworski w uporządkowany sposób przedstawił etapy rozwoju dzieci, zwrócił uwagę na obecność potrzeb, norm i wartości w procesie wychowania. Rozwijające się potrzeby w życiu dziecka mają ogromny wpływ na przyszły obraz Boga, kształtowanie się wiary i relację do Kościoła. Zaburzenia na poszczególnych etapach rozwoju odbijają się nie tylko na życiu fizycznym czy psychicznym, ale również na duchowym. Brak mądrego wprowadzenia dziecka we wspólnotę Kościoła, ukazania rzeczywistości wiary i wartości jako ważnych, obecnych w życiu całej rodziny zaowocuje regresem w późniejszych etapach rozwoju, zwłaszcza w okresie dojrzewania. Prelegent zwrócił uwagę na konieczność rozmawiania z dzieckiem o wierze, Bogu i Kościele, unikając form nacisku czy przymusu.
Dr Szymon Grzelak, psycholog, mąż i ojciec czterech córek, podzielił się na początku swojego wystąpienia własną drogą dochodzenia do wiary w życiu dorosłym. Dlatego przekazywanie wiary dzieciom uważa za tajemnicę – bo ostatecznie zawsze jest to łaska Boga, która jednocześnie zakłada wolność człowieka i jego wybór. Nawet jeżeli dzieci odchodzą od Kościoła, to i tak bardzo często zwracają się do Boga, myślą o Nim – są w drodze dojrzewania. W tym rozwoju bardzo ważne jest delikatne oczekiwanie na rozpalenie tej małej iskierki wiary, która tli się w sercu młodej osoby. Jednocześnie niemożliwym jest uniknąć wszystkich błędów wychowawczych – rodzice też uczą się i dojrzewają w swoim rodzicielstwie. Prelegent podkreślał rolę świadectwa rodziców, ich wzajemnej miłości, wiary. Zwrócił uwagę na potrzebę rozmów w rodzinie, wzajemnego słuchania się, wspólnego spędzania czasu, dostrzegania pozytywów dziecka, pomimo obecnych kryzysów. Wychowanie człowieka trwa przez całe życie. Po wystąpieniach, prelegenci odpowiadali na pytania uczestników konferencji.
Galeria
fot. Mirosław Wiśniewski