Skip to main content
wyszukaj
Aktualności

Nowa książka ks. dr. Andrzeja Tuleja

By 22 lutego, 202418 marca, 2024No Comments4 min read

A. Tulej, Bruno Hussar OP. בעל חזון we współczesnym Izraelu, Jedność, Warszawa-Kielce 2023.

To trzecia już pozycja wydana w naszej serii wydawniczej ,,Fontes et Subsidia Theologiae”. W opracowaniu podjęta została próba przedstawienia życia i działalności Bruno Hussara OP, dominikańskiego zakonnika pochodzenia żydowskiego żyjącego w latach 1911–1996, w perspektywie jego nowatorskich inicjatyw i osiągnięć w nowopowstałym w 1948 r. państwie Izrael. Miał on szczególne predyspozycje składające się na swoisty casus singularis, wyrażający się w samookreśleniu, że jest człowiekiem odczuwającym w sobie „cztery tożsamości”. Był chrześcijaninem i kapłanem, Żydem, Izraelczykiem i – jak sam mówił – w pewnym sensie Egipcjaninem, gdyż urodził się i wychował w Kairze w środowisku arabskim. Natomiast inni mówili o nim, że jest בעל חזון [baal chazon], człowiekiem wizji, marzeń, po prostu wizjonerem.

Do Izraela został posłany przez swoich przełożonych z misją założenia ośrodka studiów nad judaizmem. Od samego początku stanął przed problemem ewangelizacji wśród Żydów, realizacji tzw. mandatu misyjnego Jezusa: w jaki sposób nakaz ten odnosi się do Żydów, z którymi łączy chrześcijan szczególna relacja? Pierwszym dziełem, w które włączył się Bruno Hussar i je współtworzył, był Kościół hebrajskojęzyczny, nazwany później Dziełem św. Jakuba. Drugim dziełem był ośrodek studiów nad judaizmem, który otrzymał nazwę Domu św. Izajasza. W pewnym momencie Dom zakończył swoją działalność, jednak kompetencje o. Brunona w zakresie znajomości judaizmu zostały zauważone i docenione, gdy został zaproszony podczas Soboru Watykańskiego II do Rzymu, by pomóc w redakcji tzw. tekstu żydowskiego, który ostatecznie przyjął kształt punktu czwartego deklaracji Nostra aetate o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich.

Bruno Hussar nie pozostał obojętny na tzw. konflikt palestyńsko-izraelski, angażując się w różny sposób, zarówno zewnętrzny, jak i wewnętrzny, w działalność na rzecz pokoju i obrony praw człowieka. Doświadczenia te naznaczyły ostatni etap jego życia, angażując i ukierunkowując jego siły na powstanie trzeciego dzieła: נְוֵה שָׁלוֹם / واحة السلام (hebr. Newe Szalom / arab. Wahat as-Salam) – Oaza/Wioska Pokoju. Chodziło o wspólne zamieszkanie i życie ludzi trzech religii Abrahamowych: Żydów, chrześcijan i muzułmanów. Wokół tego dzieła wyrosło wiele inicjatyw towarzyszących, jak „Szkoła pokoju” czy „Dom modlitwy”, a sam Hussar był kilkukrotnie nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla.

 

Plik PDF – (Pobierz)

Wersja drukowana – wkrótce


O autorze:

Ksiądz Andrzej Tulej – Ukończył teologiczne studia magistersko-licencjackie na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie, tytuł doktora teologii biblijnej uzyskał na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, ukończył podyplomowe studia w Wyższej Szkole Biznesu – National-Louis University w Nowym Sączu. Wykładowca Pisma św. i dyrektor studiów w systemie blended-learning na Akademii Katolickiej w Warszawie; delegat archidiecezji warszawskiej ds. dialogu z judaizmem oraz ds. ekumenizmu i kontaktów religijnych; moderator Dzieła Biblijnego im. Św. Jana Pawła II w archidiecezji warszawskiej; konsultor Rady ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski. Organizator i współorganizator licznych wydarzeń i spotkań z dziedziny ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego. Uczestniczył w wielu kursach, konferencjach i seminariach w Jerozolimie, a ostatnio ukończył studia I-go i II-go stopnia na Wydziale Historii Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku „Historia i kultura Żydów”. Opublikował książki: Drugi sobór watykański o Żydach i judaizmie. Historia powstania tekstu „Nostra aetate 4”, Kraków: Tyniec Wydawnictwo Benedyktynów 2019; ,,Czemu bojaźliwi jesteście, małej wiary?” Ewangeliczne opowiadania o burzy na jeziorze (Mt 8,23-27; Mk 4,35-41; Łk 8,22-25), Kraków: Tyniec Wydawnictwo Benedyktynów 2021.

Close Menu