Skip to main content
search
Aktualności

O moralności i prawie. Kolejna debata z cyklu “Pro tempore. Dialog nauk”

By 20 maja, 2021No Comments4 min read

„Moralność i prawo – u źródeł cywilizacji europejskiej” to temat kolejnej debaty z cyklu „Pro tempore. Dialog nauk”, którą zaplanowano na 20 maja • W spotkaniu wezmą udział dr Antoni Libera, pisarz i reżyser, prof. Piotr Nowak, profesor filozofii z Uniwersytetu w Białymstoku oraz o. dr Janusz Pyda OP

To już trzecia debata cyklu organizowanego przez Akademię Katolicką w Warszawie oraz Komitet Nauk Teologicznych PAN. Spotkanie na temat “Moralność i prawo – u źródeł cywilizacji europejskiej” będzie transmitowane 20 maja o godz. 19:00.

– Od nauki wypada oczekiwać, że wskaże najlepszy kierunek rozwoju świata. Nie byłoby dobrze, gdyby o naszym rozwoju decydowały wyłącznie polityka, ekonomia i publicystyka. Trzeba nam głębszego spojrzenia – mówił ks. Krzysztof Palina, rektor Akademii Katolickiej. Jak podkreślał, każda z dyscyplin naukowych opisuje rzeczywistość wycinkowo, dlatego potrzeba ich wspólnego dialogu, w tym również teologii.

Kim są goście kolejnego spotkania?

Dr Antoni Libera jest pisarzem, tłumaczem i reżyserem. Przetłumaczył wszystkie tragedie Sofoklesa, Makbeta Szekspira i Salome Wilde’a oraz kanon poezji Holderlina i Kawafisa. Jest znawcą twórczości Samuela Becketta, przełożył m.in. wszystkie jego dramaty, a także liczne dzieła prozą, eseje i wiersze, które zebrał w wydanej niedawno dwutomowej edycji PIW pt. Utwory wybrane.

W 1998 wydał powieść Madame , która otrzymała główną nagrodę w konkursie wydawnictwa „Znak”, w 1999 roku nominację do Nagrody Literackiej Nike, a także została wyróżniona Nagrodą im. Andrzeja Kijowskiego. W ciągu kilkunastu lat jej łączny nakład przekroczył 100 tysięcy egzemplarzy, została przełożona na około 20 języków. W 2002 znalazła się w finale irlandzkiej IMPAC Dublin Literary Award. W 2009 wydał prozę autobiograficzną Godot i jego cień. Książka ta znalazła się w finale nagrody Angelus oraz została nominowana do szwajcarskiej nagrody im. Jana Michalskiego.

Prze prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym i Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2016 minister kultury i dziedzictwa narodowego uhonorował go Doroczną Nagrodą MKiDN w kategorii teatr. W 2018 odebrał z rąk premiera Nagrodę im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Prof. dr hab. Piotr Nowak jest profesorem filozofii na Uniwersytecie w Białymstoku oraz autorem wielu książek, wśród których znajdują się m.in. Ontologia sukcesu. Esej przy filozofii Alexandre’a Kojève’a , Podpis księciaRozważania o mocy i słabościUmieram, więc jestemPuszka z PandorąPrzemoc i słowa. W kręgu filozofii politycznej Hannah Arendt. Zajmuje się filozoficznymi konsekwencjami upływu czasu, napięciami międzypokoleniowymi, filozofią starożytną, filozofią polityczną, filozofią literatury, filozofią religii. Przekładał m.in. pisma Audena, Straussa, Blooma, Rozanowa, Taubesa.

Gościnnie wykładał na uniwersytetach w Chicago. Jest zastępcą redaktora naczelnego kwartalnika filozoficznego „Kronos. Metafizyka – Religia – Kultura”i członkiem Rady Fundacji Augusta hr. Cieszkowskiego. Wielokrotnie uhonorowany nagrodą Rektora Uniwersytetu w Białymstoku oraz nagrodą Rektora Uniwersytetu Warszawskiego.

Cykl debat naukowych

“Pro Tempore. Dialog Nauk” to cykl debat naukowych toczonych się na styku nauk teologicznych, ścisłych i humanistycznych. Organizatorami spotkań są Akademia Katolicka w Warszawie i Komitet Nauk Teologicznych PAN. Pierwsze spotkanie odbyło się 22 stycznia i dotyczyło problemu wolności i odpowiedzialności w dobie naturalizmu antropologicznego, a drugie w marcu na temat wolności i odpowiedzialności w świecie sztucznej inteligencji. Więcej szczegółów oraz nagrania spotkań na stronie www.protempore.mkw.pl.

Close Menu