Skip to main content
wyszukaj

Seria wydawnicza ,,Fontes et Subsidia Theologiae”

Akademia Katolicka w Warszawie rozpoczyna wydawanie nowej serii publikacji naukowych – Fontes et Subsidia Theologiae.

Powstaje ona przy współpracy z wydawnictwem „Jedność”.

Celem serii jest wydawanie publikacji wnoszących wkład do współczesnej debaty w dziedzinie teologii.

 

Rada naukowa
ks. prof. dr hab. Marek CHMIELEWSKI (KUL)
bp dr hab. Michał JANOCHA, prof. UW (UW)
ks. prof. Dariusz KOWALCZYK (Pontifi cia Università Gregoriana, Rzym)
ks. prof. dr hab. Tomasz STĘPIEŃ (UKSW)
ks. prof. dr hab. Jerzy SZYMIK (UŚ)
ks. prof. dr hab. Józef WARZESZAK (AKW)

Redaktor naukowy serii
ks. dr hab. Krzysztof SIWEK, prof. AKW

Zespół redakcyjny
ks. dr Piotr BURGOŃSKI
ks. dr hab. Marek DOBRZENIECKI
ks. dr Krzysztof MIELNICKI
ks. dr Mateusz WYRZYKOWSKI

Redaktorzy tematyczni
ks. prof. dr hab. Krzysztof BARDSKI
ks. dr hab. Tomasz JAKUBIAK, prof. AKW
ks. dr hab. Wacław KRÓLIKOWSKI SJ, prof. AKW
o. dr hab. Michał PALUCH OP

Seria dzieli się na trzy części:
(1) monografie – podejmujące analizę wybranego szczegółowego zagadnienia lub tematu;
(2) podręczniki – prezentujące w sposób syntetyczny oraz usystematyzowany wybrany dział teologii;
(3) dokumenty i przekłady – stanowiące tłumaczenia istotnych dzieł z zakresu teologii.

 

W serii ukazały się następujące publikacje:


1. M. Wyrzykowski, Uniwersalny wymiar interpretacji alegorycznej Filona z Aleksandrii, Jedność, Warszawa-Kielce 2023.

Książka ks. Mateusza Wyrzykowskiego ukazuje sposób percepcji Prawa Mojżeszowego przez Filona z Aleksandrii oraz jego interpretację postaci biblijnych występujących w Pięcioksięgu. Tematyka ta ukazuje styk kultury judaistycznej i hellenistycznej, rzucając światło na sposób interpretacji Tory przez Septuagintę i przez diasporę aleksandryjską. Studium poświęcone osobie i dziełom Filona Aleksandryjskiego ze szczególnym uwzględnieniem postaci biblijnych jest cennym przyczynkiem do badań nad metodami lektury i interpretacji Biblii w starożytności.

 

Plik PDF – (Pobierz)

Wersja drukowana – https://jednosc.com.pl/sklep/7283/uniwerslany-wymiar-interpretacji-alegorycznej-filona-z-aleksandrii

 

 


O autorze:

Ks. Mateusz Wyrzykowski – ksiądz archidiecezji warszawskiej; doktor teologii biblijnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Ukończył seminarium translatorskie prowadzone przez Nida Institute American Bible Society na Pontificia Universita Urbaniana oraz Podyplomowe Studium Retoryki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wykładowca na Akademii Katolickiej oraz Seminarium Duchownym w Warszawie. Członek zwyczajny Society of Biblical Literature i European Association of Biblical Studies.

 

 


2. K. Siwek, Dokądkolwiek pójdziesz, tam i ja pójdę. Droga Rut, Jedność, Warszawa-Kielce 2023.

Publikacja ks. prof. Krzysztofa Siwka jest rzetelnym i całościowym opracowaniem naukowym Księgi Rut na podstawie jej wersji w języku hebrajskim, a jednocześnie bardzo przystępnym w lekturze, co zapełnia istniejącą na rynku wydawniczym w tym względzie lukę. Zastosowany język przekazu i wielopoziomowość argumentacji, a także systematyczny wykład zawiłych treści historyczno-krytycznych czyni z tej monografii dzieło, które powinno znaleźć czytelników zarówno wśród profesjonalnych egzegetów, jak i pozostałych odbiorców pragnących zgłębiać tajniki biblijnej wiedzy.

 

Plik PDF – (Pobierz)

Wersja drukowana – https://jednosc.com.pl/nauka/component/virtuemart/7284/662/jednosc-nauka/fontes-et-subsidia-theologiae/dokadkolwiek-pojdziesz

 


O autorze:

Ksiądz Krzysztof Siwek – dr hab. teologii biblijnej, prof. Akademii Katolickiej w Warszawie. Licencjat nauk biblijnych (Pontificio Istituto Biblico w Rzymie). Odbył specjalistyczne studia archeologii biblijnej w École Biblique et Archéologique w Jerozolimie. Pracownik naukowo-dydaktyczny Akademii Katolickiej w Warszawie. Wykładowca egzegezy Starego Testamentu i języków biblijnych w Wyższym Metropolitarnym Seminarium Duchownym w Warszawie. Redaktor naukowy serii Lingua Sacra oraz Lingua sacra. Monografie a także Fontes et Subsidia Theologiae. Prowadzi wykłady oraz konferencje naukowe i popularnonaukowe o profilu formacyjnym. Wieloletni przewodnik po Ziemi Świętej. Członek zwyczajny Stowarzyszenia Biblistów Polskich, Polskiego Towarzystwa Teologicznego oraz Warszawskiego Towarzystwa Teologicznego. Autor kilkudziesięciu artykułów naukowych oraz kilku publikacji książkowych. W centrum zainteresowań badawczych autora znajduje się Corpus Sapientialis Starego Testamentu.


3. A. Tulej, Bruno Hussar OP. בעל חזון we współczesnym Izraelu, Jedność, Warszawa-Kielce 2023.

W opracowaniu podjęta została próba przedstawienia życia i działalności Bruno Hussara OP, dominikańskiego zakonnika pochodzenia żydowskiego żyjącego w latach 1911–1996, w perspektywie jego nowatorskich inicjatyw i osiągnięć w nowopowstałym w 1948 r. państwie Izrael. Miał on szczególne predyspozycje składające się na swoisty casus singularis, wyrażający się w samookreśleniu, że jest człowiekiem odczuwającym w sobie „cztery tożsamości”. Był chrześcijaninem i kapłanem, Żydem, Izraelczykiem i – jak sam mówił – w pewnym sensie Egipcjaninem, gdyż urodził się i wychował w Kairze w środowisku arabskim. Natomiast inni mówili o nim, że jest בעל חזון [baal chazon], człowiekiem wizji, marzeń, po prostu wizjonerem.

Do Izraela został posłany przez swoich przełożonych z misją założenia ośrodka studiów nad judaizmem. Od samego początku stanął przed problemem ewangelizacji wśród Żydów, realizacji tzw. mandatu misyjnego Jezusa: w jaki sposób nakaz ten odnosi się do Żydów, z którymi łączy chrześcijan szczególna relacja? Pierwszym dziełem, w które włączył się Bruno Hussar i je współtworzył, był Kościół hebrajskojęzyczny, nazwany później Dziełem św. Jakuba. Drugim dziełem był ośrodek studiów nad judaizmem, który otrzymał nazwę Domu św. Izajasza. W pewnym momencie Dom zakończył swoją działalność, jednak kompetencje o. Brunona w zakresie znajomości judaizmu zostały zauważone i docenione, gdy został zaproszony podczas Soboru Watykańskiego II do Rzymu, by pomóc w redakcji tzw. tekstu żydowskiego, który ostatecznie przyjął kształt punktu czwartego deklaracji Nostra aetate o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich.

Bruno Hussar nie pozostał obojętny na tzw. konflikt palestyńsko-izraelski, angażując się w różny sposób, zarówno zewnętrzny, jak i wewnętrzny, w działalność na rzecz pokoju i obrony praw człowieka. Doświadczenia te naznaczyły ostatni etap jego życia, angażując i ukierunkowując jego siły na powstanie trzeciego dzieła: נְוֵה שָׁלוֹם / واحة السلام (hebr. Newe Szalom / arab. Wahat as-Salam) – Oaza/Wioska Pokoju. Chodziło o wspólne zamieszkanie i życie ludzi trzech religii Abrahamowych: Żydów, chrześcijan i muzułmanów. Wokół tego dzieła wyrosło wiele inicjatyw towarzyszących, jak „Szkoła pokoju” czy „Dom modlitwy”, a sam Hussar był kilkukrotnie nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla.

 

Plik PDF – (Pobierz)

Wersja drukowana – https://www.jednosc.com.pl/nauka/component/virtuemart/7840/662/jednosc-nauka/fontes-et-subsidia-theologiae/bruno-hussar


O autorze:

Ksiądz Andrzej Tulej – Ukończył teologiczne studia magistersko-licencjackie na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie, tytuł doktora teologii biblijnej uzyskał na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, ukończył podyplomowe studia w Wyższej Szkole Biznesu – National-Louis University w Nowym Sączu. Wykładowca Pisma św. i dyrektor studiów w systemie blended-learning na Akademii Katolickiej w Warszawie; delegat archidiecezji warszawskiej ds. dialogu z judaizmem oraz ds. ekumenizmu i kontaktów religijnych; moderator Dzieła Biblijnego im. Św. Jana Pawła II w archidiecezji warszawskiej; konsultor Rady ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski. Organizator i współorganizator licznych wydarzeń i spotkań z dziedziny ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego. Uczestniczył w wielu kursach, konferencjach i seminariach w Jerozolimie, a ostatnio ukończył studia I-go i II-go stopnia na Wydziale Historii Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku „Historia i kultura Żydów”. Opublikował książki: Drugi sobór watykański o Żydach i judaizmie. Historia powstania tekstu „Nostra aetate 4”, Kraków: Tyniec Wydawnictwo Benedyktynów 2019; ,,Czemu bojaźliwi jesteście, małej wiary?” Ewangeliczne opowiadania o burzy na jeziorze (Mt 8,23-27; Mk 4,35-41; Łk 8,22-25), Kraków: Tyniec Wydawnictwo Benedyktynów 2021.

Akademia Katolicka (Collegium Joanneum) w Warszawie jest uczelnią kościelną na prawach państwowych, działającą w oparciu o statuty zatwierdzone przez Stolicę Apostolską.

Oferuje studia magisterskie, licencjackie (kanoniczne), doktoranckie, podyplomowe oraz kursy. Na Akademii Katolickiej w Warszawie mogą studiować osoby świeckie, księża, członkowie zakonów oraz instytutów życia konsekrowanego.

Close Menu