Grzegorz Szuplewski jest doświadczonym dziennikarzem. W jego curriculum vitae można przeczytać, że nakręcił kilka znanych filmów dokumentalnych, współpracował z TVP, był też wydawcą, współautorem programów telewizyjnych i reporterem.
Ten bogaty życiorys 51-letniego dziennikarza w najbliższym czasie zostanie w wzbogacony o jeszcze jedną pozycję. Tym razem w rubryce wykształcenie. – Jestem studentem Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie (PWTW). Właśnie przygotowuję pracę magisterską z teologii – mówi Szuplewski.
Zbudować coś pięknego
Na uczelni mieszczącej się przy ul. Dewajtis 3 studiuje ponad 1500 osób. Obok młodych, którzy niedawno skończyli liceum, coraz większą grupę studentów stanowią ludzie, którzy już dawno skończyli prestiżowe kierunki, a dzisiaj odnoszą sukcesy w pracy zawodowej. Dlaczego teraz zdecydowali się studiować teologię?
– Są to osoby, które pragną w życiu poukładać sobie pewne sprawy – mówi ks. prof. Krzysztof Pawlina, rektor PWTW Sekcja Św. Jana Chrzciciela i podkreśla – Studiowanie teologii wyśmienicie się nadaje do tego, by zbudować w sobie coś pięknego. Dlatego, że teologia pozwala człowiekowi odnaleźć głębszą relację z Panem Bogiem i poprzez to inaczej spojrzeć na siebie i swoje miejsce na ziemi. Ponadto studiowanie w PWTW charakteryzuje się tym, że oprócz zajęć dydaktycznych dla studentów odprawiane są Msze św. z konferencją. Wszystko to w trosce o pełnię ich rozwoju duchowego.
Wśród studiujących są osoby, które na co dzień pracują w administracji i kancelariach prawnych. A także osoby prowadzące własną działalność gospodarczą oraz duża grupa psychologów, wśród nich nawet osoby z tytułami naukowymi. – Moim kolegą z roku jest pewien ważny bankowiec. A koleżanką matka kilkorga dzieci, która dojeżdża na zajęcia ponad 200 km – mówi s. Barbara ze Zgromadzenia Niehabitowego Córek Maryi Niepokalanej i dodaje – Jestem pod wrażeniem, jakie niektóre z tych osób pokonują trudności, aby móc wziąć udział w zajęciach.
Z pasją do pasjonatów
Kierujący PWTW zdają sobie sprawę, że starsi studenci mają więcej obowiązków na co dzień. Muszą oni m.in. pogodzić naukę z pracą i czasem dla rodziny. Dlatego na uczelni stworzono możliwość studiowania w· systemie zaocznym oraz e-learningu.
Ten ostatni sposób nauki polega na tym, że uczelnia systematycznie przesyła studentom materiały do nauki drogą internetową. Uczący się mają również możliwość kontaktu on-line z wykładowcami przez cały rok akademicki. Na Dewajtis studenci przyjeżdżają trzy razy w roku, aby zaliczyć ćwiczenia i zdać egzaminy. A także by wziąć udział w ciekawych sympozjach, z których PWTW w ostatnim czasie zaczyna słynąć. Niedawno np. wykład wygłosił tam znany czeski teolog i filozof, ks. prof. Tomas Halik.
„Starszym” studentom najbardziej jednak imponują naukowcy z PWTW – Mają ogromną wiedzę oraz umiejętność jej przekazania. Kiedy się ich słucha, to od razu widać, że są to ludzie z pasją – mówi Szuplewski i dodaje. – Ale wśród nas też są niemal sami pasjonaci. I to chyba sprawia, że na studiach jest fantastyczna atmosfera.
Każdy, kto chciałby przekonać się o jakie atmosferze mówi dziennikarz powinien zapoznać się z całą ofertą edukacyjną PWTW. A jeśli znajdzie dla siebie coś interesującego, to pozostaje mu już tylko zgłosić się .do rektoratu uczelni przy ul. Dewajtis 3. Właśnie zaczęła się rekrutacja na nowy rok akademicki.
Andrzej Tarwid
„Niedziela w Warszawie” 24 VI 2012, s. IV