Duchowość chrześcijańska nie jest przywilejem dla osób wybranych. Piękno życia opartego o Ewangelię, radość wypływająca ze zjednoczenia z Bogiem w codzienności i troska o własne wnętrze są obecne w sercu każdego chrześcijanina.
ks. dr Grzegorz Ostrowski (kierownik studium)
- Co oferujemy?
Proponujemy studentom trzy formy studiów z teologii duchowości:
1. [Podyplomowe Studium Duchowości] Przeznaczone jest zarówno dla osób świeckich, konsekrowanych jak i duchownych. Zapraszamy kapłanów, siostry zakonne, animatorów wspólnot i ruchów religijnych, katechetów oraz wszystkich tych, którzy pragną odnowić i pogłębić swoje życie duchowe.
Warunkiem przyjęcia na studia podyplomowe jest posiadanie magisterium z teologii lub jakiejkolwiek innej dziedziny.
2. [Otwarte Studium Duchowości] Przeznaczone jest dla osób dorosłych niezależnie od wieku i wykształcenia. Studenci mogą wybrać uczestnictwo w pełnym programie lub w wybranych przez siebie tematach.
3. [Studia doktoranckie z duchowości] (szczegółowe informacje-link)
Zajęcia prowadzą teologowie duchowości, wykładowcy kompetentni pod względem wiedzy i mający głębokie doświadczenie modlitwy chrześcijańskiej.
- Co oferujemy w tym roku akademickim?
W nowym roku akademickim na naszym Studium Duchowości proponujemy Słuchaczom nową i bardziej pogłębioną formułę zajęć. Dające solidny fundament treści teoretyczne będą dopełniane praktyką, by wiedza służyła życiu. Ponadto w semestrze proponujemy trzy duże bloki tematyczne następujące kolejno po sobie. Ułatwi nam to zgłębienie poszczególnych zagadnień i nada im całościowy wymiar.
W pierwszym semestrze pochylimy się nad duchowością ignacjańską, która wydaje się dziś stawać fundamentem życia chrześcijańskiego. Podejmiemy również, w teorii i w praktyce, formę modlitwy Słowem Bożym zwaną lectio divina. Kościół praktykował ją już w starożytności. Dzisiaj przeżywa prawdziwą odnowę i ożywienie – dla wielu osób lectio divina z formy modlitwy staje się stylem życia. W trzecim bloku tematycznym będziemy odkrywać bogactwo duchowości Kościoła z jego tradycją Wschodu i Zachodu. Spojrzymy na to bogactwo w szerokiej perspektywie poprzez Ikonę, która zrodziła się w Kościele Wschodnim, a obecnie zakorzenia się w duchowości Kościoła Zachodniego.
- Dla kogo? (profil kandydata)
Studium Duchowości adresowane jest do wszystkich zainteresowanych słuchaczy: świeckich, sióstr zakonnych, duchownych.
- Co po studiach? (profil absolwenta)
Absolwent Podyplomowych Studiów Duchowości powinien pogłębić swoją wiedzę z zakresu duchowości chrześcijańskiej. Powinien otrzymać gruntowne przygotowanie, które będzie mógł wykorzystać z pracy w charakterze kierownika duchowego oraz do szeroko pojętej pracy formacyjnej, czy to z zgromadzeniach zakonnych i wspólnotach życia konsekrowanego, czy też w parafiach, jako lider ruchów i stowarzyszeń katolickich i animacji życia duchowego.
- Forma wykładów
Zajęcia odbywają się w każdą środę roku akademickiego po południu i mają charakter wykładowo-warsztatowy.
Plan zajęć Studium Duchowości sem. I – 2020/2021
Plan zajęć Studium Duchowości sem. II – 2020/2021
- Rekrutacja
Składanie dokumentów od 1 czerwca do 30 września 2020 r.
Rozmowa kwalifikacyjna odbędzie się 23 września i 30 września – 15.00-19.00 2020 r.
Kandydaci na studia podyplomowe zobowiązani są do złożenia następujących dokumentów:
- podanie (pobierz)
- ankieta personalna (pobierz)
- ksero dokumentu tożsamości
- dyplom magisterski
- opinia Ks. Proboszcza z rodzinnej parafii kandydata
- dwa zdjęcia
- opłata wpisowa – 50,00 zł
Kandydaci do Otwartego Studium Duchowości zobowiązani są do złożenia następujących dokumentów:
- podanie (pobierz)
- ankieta personalna (pobierz)
- ksero dokumentu tożsamości
- jedno zdjęcie
- opinia ks. Proboszcza z rodzinnej parafii kandydata
- Opłaty
Koszt – 500 zł/semestr