Skip to main content
wyszukaj
Aktualności

Sympozjum profesorów w trzecim dniu konferencji teologicznej

By 14 kwietnia, 2018No Comments2 min read

13 kwietnia był trzecim dniem konferencji „Teologia między Wschodem a Zachodem” na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie. Ostatni już dzień międzynarodowego sympozjum stanowił jednocześnie spotkanie kadry naukowej papieskiej uczelni.

Na wstępie, rektor PWT Collegium Joanneum, ks. Krzysztof Pawlina zaprosił do refleksji i debaty słowami: „Mamy skarby, którymi możemy się wymieniać. Potraktujmy nasze spotkanie jak targ, na którym bez płacenia za wino i mleko możemy nabyć nowe umiejętności i poszerzyć spojrzenie na Boga w Trójcy Jedynego, który zechciał się nam objawić w różnorodności chrześcijańskich tradycji”.


W sesji wykładowej, zebrani wysłuchali referatów: ks. prof. Roberta Woźniaka z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, ks. bp prof. Michała Janochy (UW) oraz ks. prof. Andrew Pinsenta z Uniwersytetu z Oksfordu.

W drugiej części spotkania, panel dyskusyjny poprowadził o. Wojciech Surówka OP. Uczestnicy panelu: Barbara Hallensleben, ks. Andrew Pinsent, Grzegorz Górny, bp Michał Janocha, ks. Cosmin Pricop oraz ks. Robert Woźniak dyskutowali o roli liturgii w nawróceniu, w odkrywaniu Boga, w życiu łaską oraz zastanawiali się czy teologia wschodnia jest formą ucieczki od realnego zaangażowania w problemy społeczne, polityczne i ekonomiczne.

W trzecim dniu konferencji uczestniczył metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz. W słowie do zebranych mówił o warunkach dobrego, owocnego spotkania. Jednym z nich, jest właściwa ocena własnej pozycji, by nie uznawać się za najważniejszych i najmądrzejszych. Wskazał na znaczenie „abyśmy potrafili słuchać i współuczestniczyć w dialogu bez różnicowania. To Wam tu dzisiaj towarzyszy i to jest piękne w tym spotkaniu” – powiedział ksiądz kardynał.

W trakcie konferencji umowę o współpracy podpisali prof. dr hab. Krzysztof Pawlina, rektor PWTW Collegium Joanneum oraz o. dr Wojciech Surówka, dyrektor Instytutu Nauk Religijnych św. Tomasza z Akwinu w Kijowie.

Galeria
fot. Mirosław Wiśniewski

Leave a Reply

Close Menu