Skip to main content
wyszukaj
Aktualności

Zadbajcie o kwiaty w Bożym sadzie

By 27 stycznia, 2017No Comments3 min read

Studenci teologii w formie niestacjonarnych studiów magisterskich (blended-learning) na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie w dniach 23-27 stycznia wzięli udział w drugiej w bieżącym roku akademickim sesji wykładowo-egzaminacyjnej.

26 stycznia studenci uczestniczyli we mszy świętej, której przewodniczył ksiądz prof. dr hab. Krzysztof Pawlina. Mszę św. koncelebrował kierownik studiów – ksiądz dr Andrzej Tulej.

W kazaniu, ks. rektor PWTW przywołał obraz „Kwiat jabłoni” Jerzego Turnaua. Płótno przedstawia twarz pięknej, młodej dziewczyny, a w tle ukazana jest kwitnąca jabłoń – symbol wiosny oraz symbol nadziei.

„Myślę, że dla Boga Wy jesteście taką kwitnącą jabłonią – sadem, w którym rozwijają się pąki z nadzieją na przyniesienie owoców. Chrystus patrzy na każdego z nas z nadzieją, że przyniesiemy Mu owoce” – mówił ksiądz Pawlina.

Zauważył, że nasze pokolenie potrzebuje stabilnej pracy i stabilnej, dobrej rodziny. Jednak coraz częściej w obliczu trudności ludzie zostawiają pracę, rodzinę, zakon, kapłaństwo. W przekonaniu księdza, taka niestabilność  jest chorobą naszych czasów, zarazą, która może zniszczyć kwitnącą jabłoń.

Drugim czynnikiem, który zagraża kwitnącym kwiatom, jest często spotykany w obecnych czasach brak cierpliwości. A przecież czas wiosny jest niezbędny, aby kwiaty mogły się pięknie rozwinąć, by w przyszłości owocować.

Jak się zatem rozwijać w Bożym sadzie? – pytał ksiądz Pawlina.

W odpowiedzi przywiódł jeden z obrazów w monachijskim muzeum. Obraz ten przedstawia mistyczkę Katarzyną Emmerich, która wpatruje się w trzymany na kolanach krzyż, wpatruje się w Chrystusa.

Ksiądz Krzysztof Pawlina zauważył, że nasze matki miały przy sobie różaniec, książeczkę do nabożeństwa. To pomagało im wpatrywać się w Boga. „A co współczesny teolog nosi w torebce, albo w kieszeni? Pomyślcie w kogo się wpatrujecie” namawiał. Wszakże człowiek patrzący w lustro – nadmienił – z czasem widzi coraz gorsze odbicie, gdyż każdy się starzeje.

Tam gdzie patrzysz, tam Cię twój wzrok zaprowadzi. Tam gdzie patrzysz, tam pójdziesz – mówił ksiądz Rektor. Dbajcie o swoją jabłonkę, o swój sad. Dbajcie o swoją przyszłość.

Styczniowa sesja była drugą, z trzech pięciodniowych sesji wykładowo-egzaminacyjnych dla osób, które studiują na niestacjonarnych studiach magisterskich. Materiały do nauki udostępniane są za pośrednictwem Internetu.

W bieżącym roku akademickim, obok rodzimych studentów, w zajęciach uczestniczą osoby mieszkające na co dzień w Anglii, w Niemczech, oraz w Australii, Belgii i na Białorusi.

Galeria

fot. Mirosław Wiśniewski

Leave a Reply

Close Menu