Wyjazd studyjny do Grecji „Śladami św. Pawła” (4-12.09.2014)

 Serdecznie zapraszam na wyjazd studyjny do Grecji poświęcony życiu i dziełu św. Pawła. Odbędzie się on w dniach 4-12 września 2014 r. według załączonego programu. Wyjazd będzie miał charakter pielgrzymki z codzienną Eucharystią, konferencjami duchowymi, lectio divina fragmentów listów Pawłowych. Ponadto każdy dzień będzie wzbogacony o element studyjny: wykłady o życiu i dziele św. Pawła oraz filmy.

           ks. Andrzej Tulej

Codziennie w programie:
Eucharystia
wykłady z wybranych zagadnień Corpus Paulinum
lectio divina wybranych tekstów Pawłowych
konferencje z duchowości paulińskiej
filmy o św. Pawle

DZIEŃ 1       
Spotkanie na lotnisku Warszawa Okęcie o godz. 20:00. Wylot z Warszawy do Aten o godz. 22:35.

DZIEŃ 2
Przylot o godz. 02:45. Przejazd do hotelu w Atenach, zakwaterowanie, krótki nocleg. Po śniadaniu zwiedzanie ATEN: Akropol ze słynną świątynią Ateny (Partenon), Areopag (miejsce spotkania św. Pawła z uczonymi ateńskimi), świątynie bizantyjskie, Parlament ze zmianą warty, spacer po dzielnicy Plaka, stary stadion olimpijski. W godzinach popołudniowych wyjazd w kierunku Delf. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ 3
Po śniadaniu zwiedzanie DELF: ruiny antycznego sanktuarium Apollina – najsławniejszej wyroczni starożytnego świata helleńskiego, Omfalos – pępek świata, zrekonstruowany Skarbiec Ateńczyków, Święta Droga, klasztor Błogosławionego Łukasza (XI–XII w.) – jeden z najlepiej zachowanych klasztorów w Grecji. Przejazd do Kalambaki, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ 4
Po śniadaniu zwiedzanie kompleksu bizantyjskich klasztorów usytuowanych na skalnych szczytach (słynne Meteory pochodzące z XII-XIV w.). Przejazd przez VERII (Berea) – miasto, gdzie św. Paweł przebywał kilka miesięcy i założył gminę chrześcijańską. Dojazd do SALONIK – zwiedzanie najpiękniejszych zabytków miasta, między innymi: Białej Wieży, Katedry św. Demetriusza, Bazyliki Agia Sofia. Zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ 5
Po śniadaniu wyjazd do FILIPPI, gdzie św. Paweł ochrzcił pierwszą osobę na kontynencie europejskim, rozpoczynając w tym miejscu działalność misyjną w Europie. Msza Święta w miejscu chrztu Lidii. Przejazd do KAWALII (dawnego Neapolis), miasta portowego, do którego przypłynął św. Paweł, skąd udał się do Filippi. Obiadokolacja, nocleg w nadmorskiej miejscowości na Riwierze Olimpijskiej.

DZIEŃ 6
Śniadanie. Całodzienny wypoczynek. Obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ 7
Po śniadaniu wyjazd w kierunku Peloponezu. Przystanek na Kanale Korynckim. Zakwaterowanie w hotelu. Spacer po kurorcie. Czas wolny na plaży. Obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ 8
Po śniadaniu zwiedzanie monumentów starożytnego KORYNTU: Agora, na której przemawiał św. Paweł, świątynia Apolla i studnia Peirene. Zwiedzanie ruin miasta MYKENY i ruin pałacu królewskiego oraz Skarbca Atruszy zwanego Grobem Agamemnona. Przejazd do EPIDAUROS i zwiedzanie słynnego z akustyki teatru antycznego – Sanktuarium Asklepiosa. Przystanek w NAFPLION – pierwszej stolicy nowożytnej Grecji. Dojazd do Aten i zakwaterowanie w  hotelu.

DZIEŃ 9
Ok godz.02:00 transfer na lotnisko w Atenach. O godz.04:55 wylot z Aten. Przylot do Warszawy o godz.06:35. Zakończenie pielgrzymki.

Szczegóły programu wyjazdu