Arystokraci duchowego piękna

 

Profesorowie i studenci Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie zgromadzili się 5 października 2019 r. w Kościele Pokamedulskim na mszy św. na rozpoczęcie nowego roku akademickiego. Mszy św. przewodniczył Rektor Papieskiej Uczelni – ks. Krzysztof Pawlina.
 

 

 W homilii ks. Pawlina podkreślił znaczenie umiejętnego otaczania się pięknem, gdyż żyjąc w otoczeniu piękna, trudno nim nie oddychać. Mówił, że piękno oddziałuje na zmysły, myśli, duszę – na człowieka.

Przekonywał, że „to od nas samych zależy w jakim środowisku żyjemy i czym się otaczamy”. Namawiał zebranych, by dbając o piękno duszy, stawali się „arystokratami ducha”, by stawali się „galerią obrazów Boga”.

W przekonaniu ks. Rektora, celem nauki nie może być jedynie zaliczanie egzaminów, zbieranie zaświadczeń i dyplomów. Taki cel nie wystarczy, by stać się artystą ducha. „Ludzie dzisiaj nie idą szyldów. Idą do kogoś, w kim mogą znaleźć odbicie piękna Boga” – tłumaczył.

„Chciałbym Wam życzyć, abyście byli takim ludźmi, z którymi tak chce się być, że człowiek nawet nie wie, kiedy czas ucieka” – powiedział na zakończenie homilii ks. Pawlina.

We mszy świętej uczestniczyli profesorowie Papieskiej Uczelni oraz studenci: katechetyki, Teologii dla zabieganych, Studium Małżeństwa i Rodziny, Studium Komunikacji Małżeńskiej oraz Akademii Dziennikarstwa.

Galeria
fot. Mirosław Wiśniewski