8 stycznia 2025 roku w sali Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi odbyło się spotkanie autorskie ks. prof. Krzysztofa Pawliny.
Licznie zgromadzeni goście mogli wsłuchiwać się w interpretację tekstów wierszy oraz esejów ks. Pawliny prezentowaną przez aktora Marcina Kwaśnego. Fragmenty najnowszej książki ks. rektora „Budzę nie tylko ze snu. Zamyślenia” oraz tomiku „Jeżeli wiersz to teraz” były przeplatane muzyką klasyczną w wykonaniu kwartetu AMOK, dzięki czemu panowała atmosfera skupienia i uważności, a człowiek naturalnie skłaniał się ku pięknu i sztuce, otwierając na nie swoje wnętrze.
Rozmowę z samym autorem, a także z teologiem-poetą ks. prof. Jerzym Szymikiem i malarzem Stanisławem Bajem poprowadził Marcin Styczeń. Poruszono tematy dotyczące inspiracji twórczych ks. rektora, godzenia w sobie tożsamości księdza i poety, a także naukowca. Ks. Szymik zwrócił uwagę, że ks. Pawlina nosi na swoich barkach wiele ciężarów i odpowiedzialności, a mimo to potrafi pozostać czujnym obserwatorem rzeczywistości i owoce swojej wrażliwości przelewać na papier. Przedstawił publiczności kilka propozycji klisz, które mogą poprowadzić ich w lekturze tekstów ks. Pawliny. Szczególnie inspirujące było porównanie do Jona Fosse, który w 2023 roku otrzymał literacką nagrodę Nobla za „za nowatorskie sztuki i prozę, które dają wyraz niewysłowionemu”. Ks. Szymik wskazał, że swoją poezją i prozą ks. Pawlina również próbuje ująć Tajemnicę. Z kolei Stanisław Baj, dzieląc się swoim zamiłowaniem do Bugu, zwracał uwagę na te części sztuki ks. Pawliny, które odwołują się do piękna mazowieckich krajobrazów. Malarz w bardzo osobistych słowach opowiedział o tym, w jaki sposób teksty ks. Pawliny rezonują w jego codzienności. Najwięcej pytań, co naturalne, było skierowanych do bohatera tego wieczoru. Ksiądz rektor miał okazję podzielić się częścią swojej delikatności, dając świadectwo wiary i zamiłowania do sztuki oraz tego, jak można szukać ciągle nowych sposobów na uchwycenie nieuchwytnego.
Był to wieczór pełen wrażliwości, intymności i łagodności, unoszący człowieka w tęsknotę za ciszą, za mazowieckimi łąkami, za spotkaniem ze sobą samym i za Tajemnicą.
Wśród gości obecni byli biskupi – kard. Kazimierz Nycz, abp Wacław Depo, bp Wiesław Lechowicz i bp Michał Janocha, a także rektorzy uczelni warszawskich. Kardynał Nycz przed błogosławieństwem przypomniał, że dziś teologia potrzebuje uczyć się języka poezji, ponieważ może dzięki niemu dotrze z Ewangelią do współczesnego człowieka. Nawiązując do słów śp. Ernesta Brylla ze wstępu do książki ks. Pawliny, przypomniał, że Karol Wojtyła swoje dzieła również tworzył „na wagarach”, zarówno jako biskup i późniejszy papież, zatem czasem warto pójść na twórcze wagary. Zwłaszcza, gdy ich owocem jest piękno.
Galeria zdjęć. Fot. Mirosław Wiśniewski