Skip to main content
wyszukaj
Aktualności

Duchowość dla Warszawy

By 26 listopada, 2020No Comments2 min read

25 listopada o godzinie 19.00 odbył się w formie online kolejny wykład z cyklu „Duchowość dla Warszawy”. Za pomocą transmisji internetowej uczestnicy mogli posłuchać ciekawej rozmowy psychologa –  dr Agnieszki Kozak z katechetą i duszpasterzem młodzieży – o. Czesławem Wasilewskim SJ o tym „Jak się dogadać z nastolatkiem, czyli czego potrzebuje Twoje dziecko?”. Na wstępie ks. prof. Krzysztof Pawlina,  rektor Akademii Katolickiej ciepło przywitał uczestników oraz zaprosił do uczestnictwa w wykładzie porównując życie młodzieży do wiosennego ogrodu, w którym wiele jest nieładu po pozostałościach zimy, ale i też wybuchu nowego życia i piękna.

Prelegenci w rozmowie zauważyli trudności obecne w życiu młodych ludzi oraz w ich relacji z rodzicami, które często są wyrazem ich pełnego buntu dojrzewania a nawet lęku przed samotnością i cierpieniem. Młody człowiek potrzebuje akceptacji, zauważenia, obecności rodzica. Nie wystarczy pouczanie i prawienie morałów. Nastolatkowie potrzebują być wysłuchani i przyjęci. Trudne zachowania są sygnałem, iż tego nie otrzymują. Rodzice powinni być konsekwentni, ale też wiarygodni, powinni otwierać przed swoimi dzieci przestrzeń do rozwoju, stawania się samodzielnymi, odpowiedzialnymi i wspierać ich w ich zmaganiach. Młodzi ludzie i ich problemy są dla rodziców swoistym wyzwaniem, nakłaniającym do refleksji nad własnym stylem rodzicielstwa, okazywania miłości i troski oraz ich korekty.

Uczestnicy wykładu mieli możliwość zadawania pytań na czacie, na które wykładowcy po swoim wystąpieniu udzielali odpowiedzi. Całe spotkanie jest dostępne na kanale YouTube Akademii Katolickiej. Kolejny wykład w tym cyklu odbędzie się 18 grudnia i będzie dotyczył tematyki przebaczenia i pojednania. Serdecznie zapraszamy!

Close Menu