Skip to main content
wyszukaj
Aktualności

Effatha – otwórz się, usłysz, zobacz

By 14 marca, 202318 marca, 2024No Comments5 min read

Katolickie Centrum Kultury „Dobre Miejsce” i Akademia Katolicka w Warszawie mają zaszczyt zaprosić Państwa, na midisaż wystawy, pod tytułem „Effatha”, której autorem jest dr hab. Aneta Jaźwińska. Wydarzenie będzie miało miejsce 18.03.2023 r. w Galerii Krużganek, na Dewajtis 3.

Miejsce: Dobre Miejsce ul. Dewajtis 3 wej. A, Galeria Krużganek

Ekspozycja wystawy: od 2023-02-13, wstęp wolny, codziennie w godz. 8-20

Midisaż: 18.03.2023 r., godz. 13:45

O wystawie: 

EFFATHA – otwórz się, usłysz, zobacz – to tytuł wystawy, a jednocześnie wołanie autorki o zrozumienie sytuacji i miejsca, w którym znalazł się dzisiaj człowiek. Choć wydawałoby się, że wystawa ta odbiega od drogi, którą wędrowała autorka, to jednak jej celem jest, tak jak w poprzednich latach, dotarcie do odbiorcy, i to w sposób jak najbardziej empatyczny, aby przeżyte przez nią odczucia, każdy przeżył z taką samą siłą, jakby sam je odkrył.

Wcześniejsze prace, inspirowane były także pięknem stworzonego świata, kierowały odbiorcę sztuki w stronę natury, jej poszanowania, nawet tych najmniejszych i najdelikatniejszych cudów istnienia.

Kiedy w 1998 r. prof. Wiktor Zin otwierał wystawę Anety Jaźwińskiej „Architektura przestrzeni”, powiedział: „Malarstwo to przywraca porządek rzeczy, a czas w tych obrazach płynie w normalnym rytmie”. W jej obrazach każdy może znaleźć coś dla siebie – spokój, harmonię, siłę i energię potrzebną do dalszego życia. Można powiedzieć, że obrazy te wskazują ważne, choć niedostrzegane we współczesnym pędzącym świecie wartości takie, jak prawda, dobro, piękno.

Effatha dedykowana jest dzisiejszemu człowiekowi. Jest wołaniem o chwilę refleksji nad tym wszystkim, co się dzieje i dokąd zdążamy. Ciągły pośpiech i gonitwa za dobrem tego świata, wygodą, za tym, aby było lepiej i łatwiej, doprowadziły ludzkość do takich rozwiązań systemowych, że człowiek nie ma czasu dla rodziny, a nawet dla samego siebie. Pomieszanie pojęć jest już tak daleko posunięte, że nawet wieża Babel się skurczyła. Dobro się krytykuje,
a zło przybiera maskę dobra i odwraca porządek świata. Wielu dorosłych się pogubiło,
nie mówiąc już o dzieciach.

Katedra Notre Dame nieprzypadkowo stała się bohaterką cyklu prac. Dzieło średniowiecza – bo właśnie wtedy, w XII wieku, rozpoczęto jej budowę – a więc pochodzące z czasów, które nazywano ciemnogrodem, było zaplanowane w najdrobniejszych szczegółach, jako wyraz pokory człowieka wobec doskonałości stworzenia, z zachowaniem zasad matematyki, fizyki
i architektury. Człowiek średniowiecza żył według zasady ora et labora, a katedra stała się symbolem wiary i wartości chrześcijańskich. Architekci w sposób niezwykle skrupulatny dokonali analizy ludzkiego ciała i te idealne proporcje przenieśli na budowlę. Fenomen architektury katedry opisał Ken Follett w swojej książce „Notre-Dame: A Short History of the Meaning of Cathedrals”. Katedra Notre Dame to genialne dzieło, które przetrwało i służyło przez wieki.

„Gdy usłyszałam o wielkim pożarze katedry Notre Dame, poczułam olbrzymi niepokój. Pożar katedry dotknął mnie bardzo głęboko. 15 kwietnia 2019 r. katedra płonęła na oczach całego świata. Symbol wiary i wartości chrześcijańskich. Chwyciłam za aparat. To wydarzenie stało się dla mnie koniecznością realizacji cyklu prac, które przedstawiam na dzisiejszej wystawie. W obliczu pandemii zła i widma zbliżającej się wojny obrazy te są apelem o powrót do wartości. Obrazy są wołaniem o mądrość. Bądź dobrym czasem, a czasy będą lepsze!” – dr hab. Aneta Jaźwińska

O artystce: 

Urodziła się w Warszawie, jednakże jako dziecko wiele czasu spędzała na łonie natury –
na Wybrzeżu Gdańskim, Podlasiu i Mazowszu – co zdeterminowało kierunek jej działań artystycznych. Studia artystyczne rozpoczęła w 1991 roku w Ontario College of Art
w Toronto
, kontynuowała w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie.

Dyplom z projektowania graficznego, rozszerzony o aneks z malarstwa i grafiki warsztatowej u prof. Juliana Pałki, obroniła z wyróżnieniem w 1997 roku. Od 1996 roku jest członkiem Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. W 2010 roku obroniła doktorat z malarstwa w łódzkiej ASP. Prowadziła zajęcia w Pracowni Rysunku i Malarstwa na Wydziale Grafiki Europejskiej Akademii Sztuk do 2010 roku.

W latach 2009-2011 pełniła obowiązki dziekana Wydziału Malarstwa w EAS. Od 2011 roku jest pracownikiem Wyższej Szkoły Informatyki Stosowanej i Zarządzenia pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk. Prowadzi zajęcia na Wydziale Grafiki w zakresie rysunku w pracowni rysunku i w pracowni malarstwa oraz szeroką działalność dydaktyczną. Organizuje plenery, wystawy i warsztaty. Jednocześnie sama czynnie uprawia malarstwo i prezentuje swoje obrazy na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą.

Link do artykułu na stronie: https://dobremiejsce.org/effatha-wystawa-malarstwa-anety-jazwinskiej/

Link do wydarzenia na Facebooku: https://fb.me/e/3ZMFn0BPf

Close Menu