Skip to main content
wyszukaj
Aktualności

„Eucharystia dla (nie) wtajemniczonych. Po co chodzimy na Mszę świętą?”

By 25 lutego, 2022No Comments3 min read

„Nie można podać instrukcji na to czym jest Eucharystia, gdyż jest to miłość, relacja, którą należy przeżyć. W nią, również my, chrześcijanie, ciągle potrzebujemy być wtajemniczani na nowo” – tak rozpoczął się kolejny wykład z cyklu „Duchowość dla Warszawy”, który odbył się 24 lutego 2022 roku w auli odczytowej Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.
 

 


„Eucharystia dla (nie) wtajemniczonych. Po co chodzimy na Mszę świętą?” – z tematem Eucharystii zmierzyli się rzeszowscy liturgiści – ks. dr Sławomir Jeziorski oraz ks. dr Tomasz Bać. Na początku wykładu ks. Sławomir ukazał złożoność tematu związanego z Eucharystią, która stanowi tajemnicę bardzo wielopłaszczyznową. Eucharystię przeżywamy w sposób indywidualny, a jednocześnie też dotyczy ona wspólnoty Kościoła. Rzeszowski liturgista wyjaśniał tajemnicę Eucharystii odnosząc się do czterech słów obecnych w opisie jej ustanowienia: „wziął chleb, błogosławił, połamał, rozdał”… Jest to z jednej strony zobrazowanie całego życia Jezusa, ale z drugiej strony jest to odniesienie do życia chrześcijanina. Chlebem ofiarowanym na ołtarzu jesteśmy my sami, jest nasze życie, które zostaje ofiarowane i przemienione przez Jezusa. Ks. Sławomir odniósł te czynności do części liturgii Eucharystii: złożenia darów, modlitwy eucharystycznej, przygotowania do Komunii świętej i samej Komunii świętej. Eucharystia dotyczy mocno naszej egzystencji. Przynosimy na nią konkret naszego życia, również to, co trudne. Wszystko to zostaje przemienione mocą Ducha Świętego i przyjęte na nowo przez nas wraz z Ciałem Chrystusa.

Ks. dr Tomasz Bać poszerzył horyzont osobistego przeżywania Eucharystii. Celebracja liturgiczna prowadzi do życia, które jest przeżywane we wspólnocie Kościoła. W związku z tym komunia łączy nas nie tylko z Ciałem Chrystusa obecnym pod postacią chleba, ale i Jego ciałem mistycznym, jakim jest Kościół. Z komunii rodzi się misja, posłanie. Trzeba wyjść z Kościoła i przeżywać Eucharystię dalej, w konkretnych wyborach. W ten sposób Eucharystia staje się naszym życiem.

Po wystąpieniu prelegentów uczestnicy wykładu zadawali pytania, dotykające różnych wymiarów Eucharystii. Kolejny wykład z cyklu „Duchowość dla Warszawy” odbędzie się 17 marca.

Galeria
fot. Mirosław Wiśniewski

Close Menu