Skip to main content
wyszukaj
Aktualności

Inauguracyjny koncert nowych organów

By 26 stycznia, 202318 marca, 2024No Comments2 min read

W dniu 25. 01. 2023 r. odbył się inauguracyjny koncert nowych organów zainstalowanych w Auli im. bł. ks. J. Popiełuszki w Dobrym Miejscu, przy ul. Dewajtis 3.

Uroczystość organizowaną przez Akademię Katolicką w Warszawie i Katolickie Centrum Kultury „Dobre Miejsce” została poprzedzona uroczystą Mszą św. pod przewodnictwem JE Ks. Kardynała Kazimierza Nycza. Uczestniczyli w niej studenci teologii studiujący w systemie blended-learning, a oprawę muzyczną przygotowali studenci z kierunku Edukacja muzyczna z muzyką kościelną.

W słowie wprowadzającym ks. Rektor AKW prof. Krzysztof Pawlina wskazał, że studia na uczelni teologicznej, oprócz wymiaru naukowego, prowadzą do miłości Boga, która tak wyraża się w formie muzycznej.

Ks. Kardynał w homilii stwierdził, że studia bleneded-learning mają pewne podobieństwo do inaugurujących swą działalność organów. Dzięki formie elektronicznej, umożliwiają ona słuchanie dźwięków najwyższej klasy instrumentów ze świata, które są w nich zaprogramowane. Podobnie studia bleneded-learning, dzięki nowym technologiom umożliwiają studia magisterskie osobom, które w tradycyjny sposób z różnych powodów nie mogłyby studiować. Podkreślił jednak, że tak jak warto posłuchać oryginalnych dźwięków organów piszczałkowych, tak też warto przyjeżdżać na uczelnię, by w kontaktach z profesorami zgłębiać wiedzę o Bogu.

Nawiązał także do faktu, że św. Paweł, którego święto obchodziliśmy w liturgii dnia także, przepowiadając po nawróceniu, musiał szukać różnych form przekazu, by dotrzeć do współczesnego Jemu człowieka. I to zadanie stoi także przed nami dziś, gdy głosimy ewangelię Jezusa ludziom żyjącym we współczesnych uwarunkowaniach kulturowych zdominowanych przez technologię.

Po Mszy św. uczestnicy udali się do Auli, by wysłuchać koncertu w wykonaniu Pani dr Agnieszki Rybak-Piotrowskiej, dr Wiktora Brzuchacza oraz prof. Andrzeja Chorosińskiego. Całość zakończyło spotkanie kawowe w gmachu Akademii Katolickiej.

Galeria
fot. Mirosław Wiśniewski

Close Menu