Skip to main content
search
Aktualności

Na PWTW człowiek staje się przyjacielem Boga

By 25 października, 2017No Comments3 min read

25 października 2017 na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie miała miejsce uroczysta inauguracja roku akademickiego dla studentów niestacjonarnych studiów magisterskich w systemie blended-learning (tzw. nauki mieszanej).

Studenci na kierunku teologia o specjalnościach: teologia ogólna oraz katechetyka, licznie uczestniczyli we mszy świętej, której przewodniczył Rektor PWTW, ksiądz prof. dr hab. Krzysztof Pawlina, a koncelebrował ks. dr Andrzej Tulej – kierownik studiów.

„Na wykładach mówią Wam o Bogu, tu na Eucharystii spotykamy samego Boga” przywitał zebranych ks. Rektor.

W kazaniu ks. Pawlina wskazał, iż studia teologiczne mogą mieć dwa wymiary: pierwszy – rozwoju intelektualnego, zdobywania wiedzy, oraz drugi wymiar – przyjaźni z Bogiem.

Rektor PWTW podkreślił, iż gdy człowiek chce zostać przyjacielem, musi spełnić trzy warunki. Pierwszym z nich jest znać swojego przyjaciela. Wiarę trzeba rozwijać, troszczyć się o nią, szukać odpowiedzi na pytanie Jaki Ty Boże jesteś?. Inaczej wiara obumiera.

Drugim warunkiem jest nauczenie się języka Boga. „Przyjaciel Boga jest człowiekiem, który umie rozmawiać z Bogiem” – mówił ks. Pawlina. Zauważył, że Bóg mówi najczęściej w milczeniu, a trwania w milczeniu, słuchania Boga w milczeniu trzeba się nauczyć.

Trzecim warunkiem jest utrzymywanie relacji. Przyjaźń bez życia przyjaźnią nie istnieje. „W teologii, nie chodzi o zrozumienie wszystkiego, ale o umiejętność kochania. Ta teologia, która może będzie trudna, ma służyć miłości”.

Na zakończenie ks. Pawlina złożył studentom życzenia słowami: „Dopytać się Boga, jaki Ty jesteś, umieć z Nim rozmawiać, a później Nim żyć. Takiego studiowania Wam życzę. Tego w indeksie nie zapiszą. Ale w sercu będzie napisane”.

Po mszy świętej, Rektor papieskiej uczelni immatrykulował kilkudziesięciu studentów. Są wśród nich Polacy, którzy na co dzień mieszkają w Anglii i Belgii, jak również w Irlandii i Grecji. Wśród nowych studentów są także osoby pochodzące z Litwy, Białorusi, Ukrainy, Kazachstanu oraz z Chin.

Osoby, które studiują na niestacjonarnych studiach magisterskich, biorą udział w trzech pięciodniowych sesjach wykładowo-egzaminacyjnych w ciągu roku. Materiały do nauki udostępniane są za pośrednictwem Internetu.

Galeria
fot. Mirosław Wiśniewski

Leave a Reply

Close Menu