Skip to main content
wyszukaj
Aktualności

(Nie) znana duchowość Benedykta XVI

By 8 marca, 202318 marca, 2024No Comments2 min read

„(Nie) znana duchowość Benedykta XVI” – tak brzmiał temat kolejnego wykładu otwartego z cyklu „Duchowość dla Warszawy”, który odbył się z inicjatywy Akademii Katolickiej  7 marca w auli Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. Kwestię duchowości zmarłego niedawno papieża emeryta podjął teolog z Uniwersytetu Śląskiego i znawca jego nauczania – ks. prof. dr hab. Jerzy Szymik.

Prelegent zauważył, że duchowość i teologia papieża Benedykta XVI to przede wszystkim propozycja modelu życia. „Czym zatem jest chrześcijaństwo w ujęciu Józefa Ratzingera?” – pytał ksiądz Szymik. Jego oryginalność zawiera się w byciu drogą, która staje się dostępna dla wszystkich. Królewska droga krzyża, w odróżnieniu od dostępnej dla niektórych filozoficznej drogi rozumu jest dla każdego. Wymogiem tej drogi jest pokora wiary uczniów Chrystusa.

Kolejnym elementem tej duchowości jest zgoda na cierpienie, które w świecie dotkniętym grzechem jest nie do uniknięcia. Zgoda na wierną, konsekwentna miłość oznacza zgodę na obecność cierpienia. Cytując papieża Benedykta, prelegent stwierdził: „tam, gdzie nie ma zgody na przyjęcie cierpienia, czyli zgody na miłość, tam fiasko życia jest nieuchronne”.

Miłość jako kolejny punkt rozważań w tej duchowości to doświadczenie ekstatyczne, poprzez które człowiek „wychodzi” z siebie ku drugiemu. W tematyce miłości papież Benedykt odwoływał się często do nauczania św. Bonawentury, dla którego teologia była miłością pragnącą poznawać Boga. Następnie ksiądz profesor odniósł się do dwóch kolejnych elementów duchowości zmarłego papieża: prawdy i odwagi.

Obrona i świadczenie prawdy jest bardzo istotna dla chrześcijaństwa, gdyż w jej środku zawsze spotykamy Boga. Wymaga to wielkiej jednocześnie odwagi, która jest darem Boga.

Po konferencji prelegent odpowiadał na pytania uczestników wykładu i zachęcał do zapoznawania się z dostępną literaturą przybliżającą nauczanie Benedykta XVI. Kolejny wykład z tego cyklu odbędzie się 20 kwietnia.

Galeria
fot. Mirosław Wiśniewski

 

Close Menu