O wyzwaniach współczesnego duszpasterstwa na spotkaniu formacyjnym księży

Przeszło 100 kapłanów od 2 do 10 roku kapłaństwa wzięło udział w dniach 28-29 września w spotkaniu w ramach Formacji Permanentnej. Temat spotkania Duszpasterstwo potrzeb postmodernizmu omówił ks. prof. dr hab. Robert Woźniak z Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie.

Pierwszego dnia, ksiądz Woźniak wskazał na potrzebę zrozumienia współczesnego człowieka, stawiania odpowiedzi na właściwe pytania. Mówiąc o postmodernizmie, sięgnął do nurtów myślowych XIV wieku. Mówił o społecznej mentalności, która odchodzi od myślenia ewangelią, uznawaniu własnego myślenia za prawdę i stawianiu wolności ponad prawdę. 

Drugiego dnia ksiądz profesor mówił o współczesnym duszpasterstwie z perspektywy prawd wiary. Wskazał zebranym księżom cel duszpasterzowania poprzez odpowiedzi na pytania: co to jest Kościół, jaka jest Jego natura i jaki jest Jego cel.

Wrześniowe spotkanie było pierwszym spotkaniem z cyklu formacji permanentnej księży. W ciągu roku młodzi kapłani uczestniczą w trzech spotkaniach. Formacja tradycyjnie odbyła się w Centrum Charytatywno-Edukacyjnym Caritas Polska przy ul. Okopowej 55.

Galeria
fot. Mirosław Wiśniewski