Skip to main content
wyszukaj
Aktualności

Pierwszy dzień międzynarodowej konferencji teologicznej

By 11 kwietnia, 2018No Comments2 min read

11 kwietnia na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie rozpoczęła się Międzynarodowa konferencja teologiczna pt. „Teologia między Wschodem a Zachodem”.

Uczestników 3-dniowego sympozjum przywitał Rektor PWT Collegium Joanneum, ks. Krzysztof Pawlina. Na wstępie zauważył, że „teologia jest jedna, bo jeden jest depozyt prawdy, wiary, dogmatów wypracowanych w większości przez niepodzielony jeszcze Kościół”. Jednocześnie – mówił – teologii jest tyle, ile jest języków, ludów i narodów.

Ks. Pawlina zwrócił uwagę, iż przez środek Polski przebiega granica wpływu chrześcijaństwa zachodniego – rzymskiego i chrześcijaństwa tradycji wschodniej. „Co zrobić, żeby obydwa płuca chrześcijaństwa wschodniego i zachodniego oddychały zgodnie dla dobra jednego Ciała, jakim jest Kościół Chrystusowy?” – pytał.

Otwierając sympozjum, rektor papieskiej uczelni zachęcił uczestników do przyjrzenia się bogactwu chrześcijańskich tradycji, do nauki, do poszerzenia spojrzenia na Boga.

Pierwszego dnia wykłady wygłosili: o. dr Wojciech Surówka OP z Wyższego Instytutu Nauk Religijnych św. Tomasza z Akwinu w Kijowie, ks. dr hab. Tomasz Stępień z UKSW, ks. prof. Jarosław Broź z Uniwersytetu Karola w Pradze oraz ks. dr Marcin Szczodry Uniwersytetu Szczecińskiego i o. dr Ezra Sullivan OP z Angelicum w Rzymie.

Konferencja potrwa do 13 kwietnia, a spotkanie teologów podsumuje Wielki Kanclerz PWTW, kard. Kazimierz Nycz.

Galeria
fot. Mirosław Wiśniewski

Leave a Reply

Close Menu