Akademia Katolicka w Warszawie od wielu lat buduje sieć wzajemnych relacji i kooperacji z innymi uczelniami w Polsce i za granicą. W dniu 18. 03. 2025 r. podpisaliśmy porozumienie o współpracy z Papieskim Uniwersytetem św. Tomasza z Akwinu „Angelicum” w Rzymie, reprezentowanym przez rektora uczelni o. prof. Thomasa Josepha White. Ks. Rektor AKW prof. dr hab. Krzysztof Pawlina o nawiązanych relacjach z rzymską uczelnią:
1. W jakim celu AKW nawiązała współpracę z Angelicum?
W strukturach Akademii Katolickiej w Warszawie działa Szkoła Doktorska z czterema kierunkami. Jednym z nich jest teologia i filozofia św. Tomasza. Dzięki dobrej współpracy ze środowiskiem Polskich Dominikanów możemy naszym studentom zaproponować wykłady z najlepszymi tomistami. Chcemy poszerzać nasze doświadczenie i naszą wiedzę i stąd chęć współpracy.
1. Na czym polega taka współpraca? Jakie są oczekiwania uczelni?
Jesteśmy uczelnią teologiczną, która czerpie z całego dorobku Kościoła. Bez powrotu do teologii św. Tomasza trudno uprawiać rzetelną teologię. Z jednej strony współpraca z Angelicum stanowi dla nas źródło inspiracji a z drugiej to taki „teologiczny audyt”, który pozwala nam trwać przy tradycji i nie pobłądzić w mirażach nowych myśli teologicznych.
W praktyce ta współpraca będzie polegać na wymianie profesorów, organizowaniu wspólnych sympozjów i wymianą artykułów dla naszych czasopism.
O PAPIESKIM UNIWERSYTETCIE ŚW. TOMASZA Z AKWINU „ANGELICUM” opr. ks. B. Węgrzyn
Caritas veritatis – Miłość prawdy (motto uczelni, zob. św. Tomasz z Akwinu, Summa theologiae, II-II, q. 182, a. 1, ad 3)
Papieski Uniwersytet św. Tomasza z Akwinu zwany „Angelicum” swym początkiem sięga XIII wieku, gdy Papież Honoriusz III – po zatwierdzeniu samego Zakonu Kaznodziejskiego wraz z jego uniwersalną misją pedagogiczną – ustanowił studium konwentualne Zakonu (łac. studium conventuale) przy klasztorze św. Sabiny w Rzymie. W kolejnych wiekach dominikańska uczelnia – funkcjonująca pod nazwą Kolegium Świętego Tomasza (łac. Collegium Divi Thomae) – rozrastała się akademicko (tworząc, obok teologii, dwa nowe wydziały: filozofii i prawa kanonicznego), prawnie (zyskując uprawienia do nadawania wyższych stopni naukowych), i materialnie (wzbogacając się o nowe budynki uczelnianie, m.in. bibliotekę). W 1906 roku, staraniem Generała Zakonu Kaznodziejskiego, bł. Jacka Marii Ludwika Cormiera OP, Papież św. Pius X podniósł Kolegium do rangi uczelni „papieskiej” (łac. pontificium), zrównując dyplomy wydawane przez Kolegium Świętego Tomasza z tymi wydawanymi przez pozostałe światowe katolickie uniwersytety. Wkrótce uczelnia została przeniesiona pod aktualny adres, na teren dominikańskiego klasztoru św. Dominika i Sykstusa. Utworzono również dwa nowe instytuty: duchowości i nauk społecznych podległe odpowiednio wydziałowi teologii i wydziałowi filozofii. W 1963 roku Papież św. Jan XXIII ustanowił „Angelicum” jako Uniwersytet Papieski (łac. Pontificia Studiorum Universitas).
Obecnie uczelnia składa się z czterech wydziałów: teologii (sekcje: biblistyka, dogmatyka, moralność, tomizm, duchowość i ekumenizm), filozofii, prawa kanonicznego i nauk społecznych oraz szeregu własnych instytutów, spośród których na uwagę zasługują Wyższy Instytut Studiów Religijnych „Mater Ecclesiae”, Instytut Tomistyczny, Instytut Duchowości oraz Instytut Kultury imienia św. Jana Pawła II (organizujący znane w Polsce „JP2 Studies”, czyli Studia Janopawłowe). Uniwersytet nadaje tytuły bakalaureatu, licencjatu kanonicznego i doktoratu. Na „Angelicum” studiuje ponad 1000 studentów z ponad 100 krajów: seminarzystów, księży, zakonników i świeckich. Ponadto, pod „Angelicum” afiliowane bądź agregowane są liczne jednostki akademickie z całego świata.
Najbardziej znanym absolwentem uczelni jest św. Jan Paweł II, który studiował na „Angelicum” w latach 1946-1948, przygotowując rozprawę doktorską nt. doktryny wiary u św. Jana od Krzyża pod kierunkiem prof. Reginalda Garrigou-Lagrange’a OP. Warto odnotować, że urząd rektora Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu pełnili Polacy: Edward Władysław Kaczyński OP (w latach 1993-2002) i Michał Paluch OP (w latach 2017-2021), zaś aktualnym dziekanem wydziału teologii jest Dominik Jurczak OP; ponadto, od 1994 roku jednym z wykładowców teologii moralnej pozostaje Wojciech Giertych OP, Teolog Domu Papieskiego za pontyfikatów Papieży Benedykta XVI i Franciszka.