25 marca br. odbyło się spotkanie absolwentów i przyjaciół naszej uczelni. Najpierw przeżyliśmy wspólną Mszę św., której z okazji przypadającej Uroczystości Zwiastowania Pańskiego przewodniczył Rektor naszej uczelni ks. prof. Krzysztof Pawlina w towarzystwie o. dr. Marka Kotyńskiego, opiekuna absolwentów. W swojej homilii ks. Rektor przypomniał najpierw sens tego święta, postawił uczestnikom szereg pytań o duchową wrażliwość na tajemnice Boże celebrowane w liturgii oraz sposób ich przeżywania. Zachęcił, aby przykład Maryi z ikony Zwiastowania, zainspirował nas do otwarcia na nieoczekiwane wezwania Pana. Następnie, zgodnie z programem, wysłuchaliśmy interesującego wykładu dr Agaty Rujner na temat: „Nadzieja poszerza serce – jak zachować pogodę ducha we współczesnym świecie”.
Przypomnieliśmy sobie, że cnota jest dyspozycją do wypełniania obowiązków, ale i przekroczenia ich wtedy, gdy trzeba; to stała skłonność do czynienia dobra, nadzwyczajna zwyczajność, zachowanie reguł moralnych, wypełnienie sprawiedliwości oraz dokonywanie dobrych wyborów tam, gdzie nie ma reguł. Nadzieja zaś jest cnotą teologalną, dzięki której jako szczęścia pragniemy Królestwa niebieskiego. Jak uczy Katechizm – „Cnota nadziei odpowiada dążeniu do szczęścia, złożonemu przez Boga w sercu każdego człowieka; podejmuje ona te oczekiwania, które inspirują działania ludzi; oczyszcza je, by ukierunkować je na Królestwo niebieskie; chroni przed zwątpieniem; podtrzymuje w każdym opuszczeniu; poszerza serce w oczekiwaniu szczęścia wiecznego. Żywa nadzieja chroni przed egoizmem i prowadzi do szczęścia miłości”. To rozumienie nadziei poszerzyliśmy o pogodę ducha w perspektywie pism św. Urszuli Ledóchowskiej, założycielki Zgromadzenia Urszulanek Serca Jezusa Konającego. Następnie spojrzeliśmy na radość świętości, o której pisze papież Franciszek w adhortacji „Gaudete et exsultate”. Rozważania zostały zakończone perspektywą nadziei, którą zawarł Benedykt XVI w encyklice „Spe salvi”. Poznawaliśmy też miejsca uczenia się tej postawy, by mimo przeciwności, trudności, cierpienia i niepokoju zachować ufność, zawierzyć Bogu i móc nieść światu przesłanie nadziei.
Na zakończenie ks. Rektor zaprosił wszystkich na wspólną agapę przy cieście i kawie, podczas której złożył nam życzenia wielkanocne oraz zaprosił na pielgrzymkę studentów, absolwentów i pracowników AKW na Jasną Górę, która odbędzie się 14 maja 2023 roku. (Zapisów można dokonywać w sekretariacie uczelni). Radosnym wspomnieniom i dyskusjom w czasie spotkania nie było końca. Już dzisiaj zapraszamy na kolejne, które odbędzie się na początku grudnia tego roku.
fot. Mirosław Wiśniewski