Skip to main content
wyszukaj
Aktualności

Spotkanie Formacji Permanentnej Księży – 24-25.01.2014

By 26 stycznia, 2014No Comments2 min read

24 i 25 stycznia odbyło się spotkanie formacji permanentnej księży od 2 do 5 roku kapłaństwa. Tematem podjętym na styczniowym spotkaniu był: „Kościół a nowe duchowości”. O problemach zagrożeń duchowych, jakie niosą nowe duchowości mówił o. Radosław Broniek OP, dyrektor Dominikańskiego Ośrodka Informacji o Sektach i Nowych Ruchach Religijnych. Spotkanie rozpoczęło się modlitwą Liturgii Godzin, w której uczestniczył ks. bp Józef Górzyński.

Po spotkaniu z Ks. Biskupem, w piątek, odbył się pierwszy z wykładów o. Radosława Brońka ukazujący panoramę wielopłaszczyznowego wyzwania, jakim dla współczesnego Kościoła jest temat nowych duchowości. Ojciec dzielił się z księżmi nie tylko wiedzą teoretyczną, ale również swoim wieloletnim doświadczeniem pracy w Dominikańskim Ośrodku Informacji o Sektach i Nowych Ruchach Religijnych. „Ilość pytań zadawanych przez młodzież, poziom zainteresowania nową duchowością jest znakiem jak ważny jest to temat” – podkreślił dominikanin.

W kolejnym dniu poruszone zostały tematy: nowych ruchów religijnych, magii i okultyzmu, oraz pojęcia zagrożeń duchowych. Podjęto również kwestię medycyny alternatywnej – alternatywnych terapii i homeopatii. Ojciec Broniek w swych wykładach przedstawiał definicje podstawowych zagadnień dotyczących nowych ruchów religijnych, jak również radził, w jaki sposób pomagać osobom poszkodowanym przez nowe duchowości.

Ostatnim podjętym tematem był: „Kiedy wspólnota staje się sektą”. Ojciec przestrzegał przez zagrożeniem przemiany wspólnoty w grupę destruktywną. Mówił, o ważnej roli kapłana w grupie religijnej, jako stróża wierności doktrynie katolickiej.

Podczas dwudniowego spotkania przeznaczono również czas na dyskusje na temat problemów, z jakimi spotykają się młodzi księża w swojej pracy w parafiach.

Spotkanie odbyło się w Centrum Charytatywno-Edukacyjnym Caritas Polska przy ul. Okopowej 55.

Kolejne spotkanie formacyjne zaplanowano na 9-10 maja 2014.

Zapraszamy do obejrzenia galerii ze spotkania formacyjnego

Leave a Reply

Close Menu