Skip to main content
wyszukaj
Aktualności

„Teologii nie studiuje się po to by mieć zysk. Teologię studiuje się po to, aby umieć mądrze żyć”

By 7 października, 2013No Comments3 min read

5 października 2013 r. uroczystą Mszą świętą rozpoczął się na Papieskim Wydziale Teologicznym rok akademicki dla studentów studiów niestacjonarnych. Mszy św. przewodniczył Ks. Rektor Krzysztof Pawlina, który głosił homilię dla zgromadzonych studentów: sióstr zakonnych i świeckich.

Ksiądz Rektor nawiązując do katolickiego charakteru uczelni podjął się nakreślenia kierunków dla naszej uczelni oraz refleksji nad jakością studiowania na papieskim wydziale.

Podczas homilii usłyszeliśmy o czterech cechach, które powinien posiadać student teologii:

  • Człowiek, który studiuje teologię uczy się patrzeć w nieskończoność. Ważne jest podczas studiowania, aby nie być zapatrzonym w wykładowcę albo w siebie, ale wzrok kierować ku Bogu. Człowiek wierzący, który nosi w sobie Światło Chrystusa, patrzy dalej, szuka swoim wzrokiem Nieskończonego. Aby mieć czyste spojrzenie człowiek wierzący powinien przychodzić na wykłady po spowiedzi. Inaczej słucha się o Bogu w grzechu, a inaczej w łasce uświęcającej.
  • Człowiek, który studiuje teologię to człowiek, który ciągle szuka. Naturą człowieka Kościoła jest troska. Brak troski powinien być niepokojącym sygnałem dla osoby wierzącej. Człowiek studiujący teologię uczy się pomagać ludziom.
  • Człowiek, który studiuje teologię – człowiek Kościoła – gromadzi się wokół dobra, które się tworzy. Wierzący powinni solidaryzować się ze sobą, szczególnie kiedy coś dobrego ma miejsce. Jeśli coś wartościowego się dzieje, ludzie Kościoła powinni być wokół tego wydarzenia, aby nikt tego nie zniszczył.
  • Człowiek, który studiuje teologię powinien być zakorzeniony w górze Synaj ale zarazem żyć w taki sposób, aby dokonywały się w jego życiu słowa wypowiedziane na górze błogosławieństw. Góra Synaj to kamienne tablice, a student teologii powinien kierować się przykazaniami ze względu na serce pulsujące miłością.  Serce z ciała, w przeciwieństwie do serca kamiennego, przestrzega przykazań nie z nakazu, ale z obfitości.

Pod koniec Mszy świętej ks. Rektor wręczył studentom indeksy i przedstawił nowego wykładowcę PWTW: Ks. dr Piotra Odziemczyka.

Zapraszamy do obejrzenia galerii

Leave a Reply

Close Menu