Skip to main content
wyszukaj
Aktualności

Czy nauka stała się religią? ,,Pro tempore – dialog nauk”. Zapraszamy do oglądania.

By 10 marca, 2022No Comments2 min read

Akademia Katolicka w Warszawie oraz Komitet Nauk Teologicznych PAN zorganizowała  9.03.2022 r. o godz. 19.00 na VI debatę z cyklu „Pro tempore – dialog nauk”, na temat „Czy nauka stała się religią?”

Nie sposób nie dostrzec specyficznego podejścia do nauki, jakie daje o sobie znać ostatnimi czasy coraz częściej w tzw. opinii publicznej i które coraz wyraźniej uwidacznia się w badaniach ankietowych. Okazuje się, że podejście ludzi nie zajmujących się fachowo badaniami naukowymi wyraźnie zaczyna przypominać podejście religijne, charakteryzujące się takimi cechami jak: istnienia „ezoterycznego” dla większości ludzi języka (matematyka), poczucie „tajemniczości”, stosunek do autorytetów, nadzieja związana z wpływem na rzeczywistość za pomocą określonych procedur etc. Przywykliśmy zazwyczaj kojarzyć naukę z tzw. „czystym rozumem” typu oświeceniowego. Czy jednak ostatnimi czasy nauka nie daje znać o wypominanym jej przecież wielokrotnie, przez wielu i na różne sposoby podobieństwie do magii? Ile w naszym współczesnym podejściu do nauki dziedzictwa Oświecenia a ile archetypicznej dla człowieka magiczności?

O tych i podobnych zagadnieniach dyskutowali: prof. dr hab. Jacek Wojtysiak, kierownik Katedry Epistemologii KUL oraz dr Piotr Lipski – logik, metodolog i filozof nauki. Spotkanie poprowadzi o. dr Janusz Pyda OP.

Zapraszamy do oglądania zapisu transmisji i komentowania: 

Close Menu