Uroczysta msza św. na inaugurację roku akademickiego 2017/2018

Uroczystą mszą świętą w Kościele Seminaryjnym przy ul. Krakowskie Przedmieście, Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie zainaugurował nowy rok akademicki. Zebranych na Eucharystii przywitał Rektor uczelni, ksiądz Krzysztof Pawlina.

Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył i homilię wygłosił Jego Eminencja Kardynał Kazimierz Nycz. W homilii, metropolita warszawski zwrócił się do profesorów słowami: „Obyście mieli dużo pytających o sprawy najważniejsze. Także wtedy, kiedy te pytania wcale nie są proste do odpowiedzi, bo one także zmuszają profesora, aby razem z pytającym szukał rozwiązania, szukał prawdy, szedł po drogach Prawdy”.

Nawiązując do przypowieści o miłosiernym Samarytaninie ksiądz Kardynał pytał czego dziś chce nas nauczyć Chrystus mówiąc „Idź i ty czyń podobnie”?. Wśród odpowiedzi wskazał, iż nie można uciekać przed tym, co nam powierzył Pan Bóg. „Trzeba kształtować umiejętności aby wiedza mogłaby być wykorzystana i trzeba kształtować postawy, żeby człowiek chciał według tego czego uczy i czego się nauczył żyć i potwierdzać swoje przekonania i wiedzę świadectwem swojego życia. (…) Uczelnia musi być takim światłem, taką lampą do której każdy może przyjść, podejść i swoje własne sprawy i problemy oświetlić, tak żeby był pewny że jest na dobrej drodze”.

Eucharystię uświetnił śpiewem chór studentów Instytutu Szkolenia Organistów pod dyrekcją p. dra Witolda Błaszczyka. Przy organach zasiadła p. Agnieszka Rybak Piotrowska, profesor Instytutu.

Galeria
fot. Mirosław Wiśniewski

 

Homilia podczas uroczystej Mszy Św. ks. Kardynała Kazimierza Nycza