Skip to main content
wyszukaj
Aktualności

Z modlitwą musimy łączyć stałą pracę nad sobą

By 29 lutego, 2020No Comments3 min read

Ok. 100 kapłanów wzięło udział w dn. 28 lutego w spotkaniu w ramach Formacji Permanentnej. Wykład o znaczeniu teologii w duszpasterstwie wygłosił – uhonorowany przed kilkoma miesiącami doktoratem honoris causa Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie – o. prof. Jacek Salij OP.

Na wstępie, znany i ceniony dominikanin zdefiniował rozumienie pojęcia teologii w Kościele. Wskazał, iż jest nią wiedza o Bogu, refleksja nad Bożym objawieniem, które się dokonało przez Syna Bożego, Jezusa Chrystusa, Odkupiciela. Jest to refleksja w wierze przekazywana przez ludzi wierzących.

W przekonaniu o. Salija żyjemy w czasach, gdy pod pozorem teologii często uprawia się antyteologię, tj. jest refleksję bez wiary, która wiarę utrudnia lub czasami wręcz uniemożliwia.

Pierwszą część wykładu, dominikanin poświęcił tematowi modlitwy i powinności stałego kształcenia. „My niewiele zauważamy jak wiele modlitwy było w życiu i działalności Pana Jezusa” – mówił o. Salij. Wskazał, iż w ewangeliach nie ma ani jednej ważnej sytuacji, w której nie byłoby modlitwy Syna Bożego. Nie bez powodu kolejni papieże wskazują iż modlitwa jest podstawowym obowiązkiem w życiu głosicieli Ewangelii. „Nie sposób zrealizować do końca swojego człowieczeństwa jeżeli modlitwa nie stanie się najwyższą postacią ludzkiej aktywności” – przekonywał ks. profesor.

W dalszej części o. Jacek mówił o powinności osobistego kształcenia, stałego zgłębiania wiary. Przytoczył fragmenty Listu Jana Pawła II do kapłanów na Wielki Czwartek z 1979 r.: „Z modlitwą musimy łączyć stałą pracę nad sobą: ”formatio permanens” (…) winna to być formacja zarówno wewnętrzna, zmierzająca do pogłębienia życia wewnętrznego kapłana, jak też duszpasterska i intelektualna (filozoficzna i teologiczna)”.

Troskę o własną formację teologiczną o. Salij porównał do prowadzenia ogródka – najlepiej zadbany ogródek, gdy przestaniemy o niego dbać, szybko zarasta chwastami. „Proces kształcenia trzeba wydłużyć na całe życie” – przekonywał.

Na zakończenie wykładu, ks. profesor zauważył, iż troszczący się o owczarnię bywają najemnikami, a powinni być dobrymi pasterzami.

Spotkanie zakończyła sesja pytań i odpowiedzi oraz słowo ks. Kardynała Kazimierza Nycza. W związku ze zbliżającymi się imieninami ks. Kardynała, ks. Rektor złożył życzenia imieninowe, a wszyscy zebrani zaśpiewali „plurimos annos”.

Galeria
fot. Mirosław Wiśniewski

Close Menu