Za nami drugi koncert z cyklu „Koncertów muzyki organowej na Bielanach”

W niedzielne popołudnie, 14 maja 2023 r., w ramach Wspólnotowego Dnia Modlitwy za naszą Uczelnię, odbył się także drugi koncert z cyklu „Koncertów muzyki organowej na Bielanach”, organizowanych przez Akademię Katolicką w Warszawie wraz z Centrum Kultury Dobre Miejsce. Dzięki zainstalowaniu nowego instrumentu (tzw. organów wirtualnych) w Auli bł. Ks. Jerzego Popiełuszki mamy możliwość posłuchania brzmienia znakomitych instrumentów: barokowych organów Michaela Englera z pocysterskiego Opactwa w Krzeszowie oraz romantycznych organów francuskich z Opactwa St. Etienne w Caen, zbudowanych przez Aristide Cavaillé-Colla.

Możliwości brzmieniowe nowego instrumentu, a także próbkę swojej wirtuozerii i muzykalności zaprezentował młody wykładowca naszej Uczelni – Pan Radosław Kustra. Jest on na co dzień organistą tytularnym kościoła seminaryjnego w Warszawie, specjalizującym się w akompaniamencie liturgicznym, m.in. podczas wielkich celebracji takich jak: beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego, Dzień Papieski, obchodzony w rocznicę wyboru papieża Franciszka, święcenia i posługi udzielane w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Jest także wielkim i utalentowanym entuzjastą improwizacji organowej, której w jego wykonaniu można wysłuchać po każdej niedzielnej Mszy św. w kościele seminaryjnym w Warszawie.

Radosław Kustra zaproponował przybyłym na koncert słuchaczom przekrojową podróż przez różne style i epoki: od baroku, przez styk klasycyzmu i romantyzmu, po współczesność. Zabrzmiały utwory takich kompozytorów jak: J. S. Bach, A. Vivaldi, J. Ch. H. Rinck, L. Boëllmann, M. Sawa, M. Surzyński, L. Lefébure-Wély.

Następny koncert, na który zaprosił słuchaczy prowadzący – ks. dr Piotr Markisz odbędzie się 11 czerwca 2023 r. o godz. 16:00.

Zapraszamy do posłuchania próbek audio z koncertu: Fragment koncertu (1) / Fragment koncertu (2)