Skip to main content
wyszukaj
Aktualności

Za nami kolejna edycja Duchowości dla Warszawy pt. Taki już jestem! Czy charakter można kształtować?

By 11 kwietnia, 2025No Comments2 min read

 „Taki już jestem! Czy charakter można kształtować?” – tak brzmiał tytuł wykładu z cyklu „Duchowość dla Warszawy”, który odbył się z inicjatywy Akademii Katolickiej 10 kwietnia w auli Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.

Prelegent, o. Konrad Małys OSB zwrócił uwagę jak bardzo potrzeba ludzi o ukształtowanym charakterze, wyrazistych, którzy staną się przewodnikami dla innych. Takich, którzy pomogą wzrastać młodym ludziom w odwadze i odpowiedzialności wobec własnego życia, w budowaniu dojrzałych relacji. Każde życiowe powołanie wymaga miłości i zaangażowania na całego, nawet jeśli ta miłość nie będzie jeszcze doskonała. Jednak w dzisiejszym świecie, zauważył benedyktyn z Tyńca, człowiek uwierzył w zaniżoną koncepcję swojej osoby, porzucając wewnętrzny rozwój i skupiając się na zdobywaniu rzeczy materialnych. „Homo consumus”, człowiek konsumpcji, to wadliwa postawa w antropologii, w której człowiek szuka wolności rozumianej jako niezależność i samowystarczalność. Przekłada się to na błędne szafowanie własnym sercem, błędne dysponowanie sobą i swoim życiem.

Takie postawy prowadzą do osamotnienia i izolacji. Tymczasem życie zaprasza do nieustannych wyzwań, podejmowania wysiłków dojrzewania, nawet jeśli prowadzą one przez porażki i błędy. Mądre kształtowanie charakteru wymaga nie tylko empatii, ale również stawiania wymagań. Empatia jest narzędziem, a nie celem. W przeciwnym razie człowiek pozostaje w ciągłej niedojrzałości, uwikłany w siły niszczących instynktów. Potrzebujemy rozpoznawać iluzje obecne na różnych etapach naszego życia, ucząc się postrzegać naszą drogę z szerszej perspektywy. To pomoże nam podchodzić z pasją do wymagającego zadania pracy nad sobą.

Po wykładzie prelegent odpowiadał na pytania słuchaczy. Akademia Katolicka zaprasza na następny wykład z cyklu „Duchowość dla Warszawy”, który odbędzie się w auli Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi 15 maja.

Galeria. Fot. Mirosław Wiśniewski

Leave a Reply

Close Menu