Za nami pierwszy z cyklu ,,Koncertów muzyki organowej na Bielanach”.

W niedzielę 12 marca 2023 r. miała miejsce inauguracja cyklu „Koncertów muzyki organowej na Bielanach”, organizowanych przez Akademię Katolicką w Warszawie wraz z Centrum Kultury Dobre Miejsce. Otwarcie cyklu koncertowego stało się możliwe dzięki zainstalowaniu nowego instrumentu (tzw. organów wirtualnych) w Auli bł. Ks. Jerzego Popiełuszki. Jako pierwszy z zaproszonych artystów wystąpił Aleksander Jan Szopa – utalentowany młody kompozytor i organista, laureat licznych nagród kompozytorskich. Podczas występu korzystał z brzmienia romantycznych organów francuskich z Opactwa St. Etienne w Caen, zbudowanych przez Aristide Cavaillé-Colla.

Galeria

Przybyłych słuchaczy powitał Rektor AKW, ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina, który jednocześnie zarysował zasadnicze idee nowego cyklu koncertowego. Wspomniał o tym, że w dzisiejszym świecie, który jest przesycony wielością wypowiadanych słów to właśnie muzyka pozwala nam zamilknąć w zachwycie i poruszać się w duchowej przestrzeni bez słów. Muzyka bowiem to mowa uczuć. Ma ona szansę dotykać wieczności i opisywać ją niejako mową dźwięków. Otwiera nas – często zamkniętych – na „więcej” niż jesteśmy.

Pomocą w tym otwarciu okazał się przygotowany przez wykonawcę bardzo ciekawy, w większości inspirowany religijnie repertuar, w którego recepcję wprowadził słuchaczy ks. dr Piotr Markisz. Były to utwory współczesnych, żyjących kompozytorów z kręgu anglosaskiego, jak Carson Cooman (Suite Circulaire) i James MacMillan (Offertorium) oraz utwory występującego w podwójnej roli kompozytora-wykonawcy zaproszonego artysty: Aleksandra Jana Szopy. Zabrzmiały trzy jego kompozycje, z których dwie zostały nagrodzone na konkursach kompozytorskich: Fantazja 'Veni Sancte Spiritus’ (2017), Offrande (2022) oraz Toccata nr 1 z Sześciu Toccat (2020).

Następny koncert, na który zaprosił słuchaczy ks. Rektor zaplanowano na 14 maja 2023 r na godz. 16:00.