Wykładowcy i studenci o SMIR:
Czym zajmujemy się na warsztatach? (zajęcia są stacjonarnie, jedynie prezentacja promocyjna została przygotowana on-line)
Wykładowcy i studenci o SMIR:
Czym zajmujemy się na warsztatach? (zajęcia są stacjonarnie, jedynie prezentacja promocyjna została przygotowana on-line)
Zapraszamy na akademickie studium obejmujące zagadnienia dotyczące tworzenia relacji i budowania duchowości małżeńsko-rodzinnej. Wśród zagadnień, które będą poruszane znajdą się m.in.: rozwój duchowy, komunikacja interpersonalna, wartości i potrzeby, teologia ciała i rodziny, współczesne nauczanie Kościoła o małżeństwie i rodzinie, sposoby pomagania w kryzysie, udzielanie informacji zwrotnej, wychowanie we współczesnych uwarunkowaniach kulturowych, elementy bioetyki i biomedyki życia małżeńskiego, psychologia małżeństwa, płci, psychoprofilaktyka uzależnień, kurs rozpoznawania płodności, umiejętności pracy z grupą i wiele innych. Forma warsztatowa pozwoli na rozwój własny oraz nabycie konkretnych umiejętności pracy grupą.
Korzyści dla uczestników:
Studium przeznaczone jest dla osób, które oprócz nabycia i pogłębienia kompetencji i formacji własnej, są otwarte na możliwość włączenia się w jakąś formę zaangażowania w Kościele, np. związaną z przygotowaniem narzeczonych do małżeństwa (uczestnictwo w prowadzeniu kursów przedmałżeńskich czy też praca w poradni rodzinnej), organizacją bądź prowadzeniem warsztatów rozwojowych itp.
Zajęcia będą miały formę warsztatową, wykładową i konwersatoryjną. Będą się odbywać ok. dwa razy w miesiącu w soboty przez cztery semestry. Nie obowiązują egzaminy i zaliczenia. Absolwenci otrzymują dyplom uczelni wraz z wypisem zajęć.
Program studium
Biblia o małżeństwie i rodzinie – s. dr hab. Judyta Pudełko
Chrześcijańska wizja małżeństwa – ks. prof. dr hab. Robert Skrzypczak
Teologia ciała i seksualności – mgr Paweł Zuchniewicz
Bioetyka życia małżeńskiego – ks. dr hab. Piotr Kieniewicz MIC
Duchowość relacji małżeńskiej – mgr Agnieszka Rogalska i mgr Mariusz Rogalski
Wychowanie dzieci we współczesnych uwarunkowaniach – mgr Maria Szaniawska-Thiel
Psychologia małżeństwa – dr hab. Maria Ryś, prof. ucz.
Psychologia rodziny – mgr Krzysztof Michalak
Psychologia płci – ks. dr Marcin Kłosowski
DDA i jego konsekwencje dla małżeństwa i rodziny – dr Izabela Ciesielska (www)
Wybrane zagadnienie z seksuologii – mgr Ewa Maciocha
Małżeństwo w prawie kanonicznym – ks. prof. Tomasz Jakubiak (www)
Cnoty i wady życia małżeńskiego i rodzinnego – ks. dr Marcin Szczerbiński
Biomedyczne podstawy prokreacji – dr Natalia Suszczewicz
Rozpoznawanie płodności (kurs podstawowy NPR) – mgr Beata Chojnacka
Wartości i potrzeby w relacji – wprowadzenie do komunikacji ,,Porozumienia Bez Przemocy” (NVC) – Agnieszka Wróbel-Sowińska (www)
Komunikacja interpersonalna – Wyrażanie próśb i oczekiwań oraz radzenie sobie z odmową – Agnieszka Wróbel-Sowińska (www)
Komunikacja interpersonalna – Wyrażanie wdzięczności, krytyki i niezadowolenia, czyli jak być autentycznym w tym, co mówimy – 4 kroki NVC (8h) – Wróbel-Sowińska (www)
Komunikacja interpersonalna – Sposoby reagowania w sytuacjach trudnych i asertywność w relacjach (8h) – Wróbel-Sowińska (www)
Kryzysy w małżeństwie i rodzinie – rozwiązywanie sytuacji trudnych i konfliktowych – techniki i narzędziaK – Agnieszka Wróbel-Sowińska (www)
Psychoprofilaktyka uzależnień dzieci i dorosłych – mgr Marcin Rzeczkowski
Komunikacja z nastolatkiem (kryzysy wieku) – mgr Joanna Berendt
Metodyka pracy indywidualnej w oparciu o standardy i założenia podejścia krótkoterminowego – mgr Joanna Grabowska
Dialog motywujący – Budowanie motywacji do zmiany zachowań indywidualnych i w aspekcie rodzinnym – mgr Joanna Grabowska
Wykorzystywanie podejścia krótkoterminowego w kryzysach rodzinnych – mgr Joanna Grabowska
Analiza Transakcyjna w budowaniu zdrowych związków i relacji – Agnieszka Wróbel-Sowińska (www)
Train the trainers – metodologia pracy z grupą w oparciu o różnice osobowościowe – mgr Agnieszka Bocian – mgr Agnieszka Bocian
Train the trainers – projektowanie zajęć grupowych – mgr Agnieszka Bocian
Train the trainers – efektywne metody i techniki pracy z grupą – mgr Agnieszka Bocian
TERMINY ZAJĘĆ dla I roku w 2024/2025
12 października – [Warsztaty] Agnieszka Wróbel-Sowińska – PBP (NVC) – Wartości i potrzeby w relacji – wprowadzenie do komunikacji ,,Porozumienia Bez Przemocy” (NVC) (8h)
26 października – Agnieszka i Mariusz Rogalscy – Duchowość relacji małżeńskiej (4h) ks. prof. Robert Skrzypczak – Chrześcijańska wizja małżeństwa (4h)
16 listopada – [Warsztaty] Agnieszka Sowińska – Wróbel – Komunikacja interpersonalna – Wyrażanie próśb i oczekiwań oraz radzenie sobie z odmową (8h)
30 listopada – Maria Szaniawska-Thiel – Wychowanie dzieci we współczesnych uwarunkowaniach społecznych (8h)
7 grudnia – [Warsztaty] Agnieszka Sowińska – Wróbel – Komunikacja interpersonalna – Wyrażanie wdzięczności, krytyki i niezadowolenia, czyli jak być autentycznym w tym, co mówimy – 4 kroki NVC (8h)
11 stycznia – [Warsztaty] Marcin Rzeczkowski – Psychoprofilaktyka uzależnień (8h)
18 stycznia – ks. dr hab. Piotr Kieniewicz MIC – Bioetyka życia małżeńskiego (8h)
1 lutego – Agnieszka i Mariusz Rogalscy – Duchowość relacji małżeńskiej (4h) ks. prof. Robert Skrzypczak – Chrześcijańska wizja małżeństwa (4h)
22 lutego – s. dr hab. Judyta Pudełko – Biblia o małżeństwie i rodzinie (8h)
15 marca – [Warsztaty] Agnieszka Wróbel-Sowińska – Komunikacja interpersonalna – Sposoby reagowania w sytuacjach trudnych i asertywność w relacjach (8h)
29 marca – [Warsztaty] Agnieszka Sowińska – Wróbel – Kryzysy w małżeństwie i rodzinie – rozwiązywanie sytuacji trudnych i konfliktowych – techniki i narzędzia (8h)
5 kwietnia – [Warsztaty] Joanna Berent – PBP (NVC) – Komunikacja z nastolatkiem (8h)
26 kwietnia – mgr Paweł Zuchniewicz – Teologia ciała i seksualności (4h) mgr Krzysztof Michalak – Psychologia rodziny (4h)
17 maja – mgr Paweł Zuchniewicz – Teologia ciała i seksualności (4h) mgr Krzysztof Michalak – Psychologia rodziny (4h)
TERMINY ZAJĘĆ dla II roku w 2024/2025
12 października – [Warsztaty] – Agnieszka Bocian – Train the trainers – metodologia pracy z grupą w opraciu o różnice osobowościowe (8h)
19 października – [Warsztaty] – Joanna Grabowska – Dialog motywujący – Budowanie motywacji do zmiany zachowań indywidualnych i w aspekcie rodzinnym (8h)
16 listopada – mgr Ewa Maciocha – Elementy seksuologii (4h) mgr Beata Chojnacka – Rozpoznawanie płodności (kurs podstawowy NPR) (4h)
23 listopada – [Warsztaty] – Joanna Grabowska – Metodyka pracy indywidualnej w oparciu o standardy i założenia podejścia krótkoterminowego (8h)
30 listopada – ks. prof. Tomasz Jakubiak – Małżeństwo w prawie kanonicznym (4h) mgr Ewa Maciocha – Elementy seksuologii (4h)
14 grudnia – [Warsztaty] – Agnieszka Sowińska – Wróbel – Analiza Transakcyjna w budowaniu zdrowych związków i relacji (8h)
11 stycznia – [Warsztaty] – Joanna Grabowska – Wykorzystywanie podejścia krótkoterminowego w kryzysach rodzinnych (8h)
25 stycznia – [Warsztaty] – Agnieszka Bocian – Train the trainers – projektowanie zajęć grupowych (8h)
22 lutego – [Warsztaty] – Agnieszka Bocian – Train the trainers – efektywne metody i techniki pracy z grupą (8h)
1 marca – dr Natalia Suszczewicz – Biomedyczne podstawy prokreacji (8h)
29 marca – [Warsztaty] – dr Izabela Ciesielska – DDA i jego konsekwencje dla małżeństwa (8h)
5 kwietnia – mgr Beata Chojnacka – Rozpoznawanie płodności (kurs podstawowy NPR) (8h)
dr hab. Maria Ryś, prof. ucz. – Psychologia małżeństwa (8h) (podamy wkrótce)
Psychologia płci (8h) (podamy wkrótce)
[Plany mogą ulec niewielkim modyfikacjom]
Zajęcia odbywają się w soboty w godz. 9.00-12.15 oraz 12.45-16.00 (w tym umówione z prowadzącymi przerwy) w siedzibie uczelni przy ul. Dewajtis 3. Na zajęcia można uczęszczać z dziećmi.
Rekrutacja trwa do 20 września 2024 r.
Wymagane dokumenty:
(1) Ankieta personalna oraz (2) Podanie (pobierz w: pdf lub doc.)
[Przyjęcie następuje w momencie osobistego, listownego lub elektronicznego (podpisane i zeskanowane na: kursy@akademiakatolicka.pl) dostarczenia dokumentów do sekretariatu oraz wniesienia opłaty za pierwszy semestr.]
Koszt studium za semestr to: 450 zł/os. dla małżeństw i 550 zł dla indywidualnych osób.
Numer konta do wpłaty zostanie wysłany mailem, po otrzymaniu przez sekretariat dokumentów rekrutacyjnych.
Akademia Katolicka (Collegium Joanneum) w Warszawie jest uczelnią kościelną na prawach państwowych, działającą w oparciu o statuty zatwierdzone przez Stolicę Apostolską.
Oferuje studia magisterskie, licencjackie (kanoniczne), doktoranckie, podyplomowe oraz kursy. Na Akademii Katolickiej w Warszawie mogą studiować osoby świeckie, księża, członkowie zakonów oraz instytutów życia konsekrowanego.